WordPress Author Bağlantı Yapısını Yazar Olarak Değiştirme Yöntemi

WordPress işletim sistemine sahip internet siteleri için yeni bir makale ile daha karşınızdayız. Sitenizdeki Author bağlantı yapısını Yazar olarak değiştirerek daha Türkçe bir WordPress siteye sahip olmak isterseniz aşağıdaki adımları uygulayın.

Özellikle haber siteleri için yazar bağlantıları oldukça önemlidir. WordPress, bu konuda da çok başarılı bir scripttir. Çünkü yazarların üzerine tıkladığınızda author bağlantısı açar ve sizi yazar profiline götürür. Söz konusu profilde yazarın ad soyadı, biyografisi ve yazdığı diğer içerikler görüntülenir. Ancak Author bağlantı yapısı doğal olarak İngilizcedir.

Örneğin şu şekilde:

sitenizinadi.com/author/adı-soyadı

Bunu şu şekle çevirebilirsiniz:

sitenizinadi.com/yazar/adı-soyadı

Söz konusu değişikliği uygulamak için functions.php isimli dosyayı editlemeniz gerekiyor. Admin panelinden veya Cpanel üzerinden site dosyalarınız arasından functions.php‘yi görüntüleyin ve ?> işaretinin hemen üzerine aşağıda vereceğim kodu yapıştırın:

add_filter(‘init’, create_function(‘$a’, ‘global $wp_rewrite; $wp_rewrite->author_base = “yazar”; $wp_rewrite->flush_rules();’));

Dosyayı kaydedin ve değişikliği görün. İşlem bu kadar basit.

Bu arada verdiğim kodda yazar yazan kısmı kendinize göre değiştirebilirsiniz yani illa yazar olması şart değil mesela uye şeklinde de yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey Türkçe karakter kullanmamak. Örneğin yazar yerine uye olur ancak üye olmaz.

Bir cevap

  1. Burak Durmuş 20 Mart 2018

Cevap bırakın