jQuery Kütüphanesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içerikte jQuery kütüphanesine ilişkin bilinmesi gereken temel bilgilere yer vermekteyiz. İşte JQuery Kütüphanesi hakkında bilmeniz gerekenler…

Projelerinize dahil edebileceğiniz, önceden yazılmış JavaScript kod koleksiyonu olarak tanımlayabileceğimiz jQuery Kütüphanesi, John Resig tarafından geliştirilmiştir. Kullanıma sunulması ise 2006 yılında gerçekleşmiştir.

Web geliştiricilerin JavaScript fonksiyonlarını web sayfasına dahil etmesine imkan tanımakta olan jQuery, bu sayede karmaşık özelliklere odaklanmaya imkan tanır. JQuery Kütüphanesi temel olarak HTML olay yöntemleri, efektler ile animasyonlar, Ajax ve HTML / DOM işleme fonksiyonlarını içermektedir.

jQuery Kütüphanesinin temel işlevi programlamayı daha verimli, daha hızlı bir hale getirmektedir. Açık kaynak olan jQuery, böylece herkesin ona katkıda bulunabilmesini ve geliştirebilmesini mümkün hale getirmektedir. Geniş bir kullanıcı topluluğu bulunur.

Kullanabileceğiniz JavaScript kütüphaneleri ile bir arada çalışabilen jQuery Kütüphanesi, işlevselliğini genişletmenize imkan tanıyan çok sayıda eklentiye sahip olması ile geliştiricilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

jQuery Kütüphanesinin eklentileri; Scrollmagic, Slick, Slider, AnimateScroll, Infinite Ajax Scroll, Blueimp Galerisi, Effect, Autocomplete, Fine Uploader, TaggingJS şeklindedir.

Autocomplete

Programlama terimlerine yönelik otomatik tamamlama önerileri sunmak amacıyla oluşturulan Autocomplete eklentisi, yazılan bir harfin devamında yazılabilecek anlamlı kelimeleri göstermektedir.

Effect  

Bu eklenti bir internet sayfasındaki ögeye animasyon efektleri atamaya imkan tanımaktadır. İstenen efekt seçili olduğu zaman düğmeye basarak sayfa öğesinin farklı şekillerde hareket etmesi mümkün kılınır.

Infinite Ajax Scroll

Kullanıcının sayfayı yeniden yüklemeksizin sayfadaki içeriklerin değişmesini mümkün hale getirmekte olan eklentidir.

File Uploader

İnternet geliştiricilerinin yeni yükleyici oluşturma adımını atlamasına imkan tanımakta olup önceden oluşturulmuşu doğrudan web sayfasına aktarabilmek için jSquery araçlarından yararlanmaktadır.

TaggingJS

Bu fonksiyon birden fazla etiketin kolayca eklenebilmesi ve kaldırılabilmesi işlevini yerine getirmektedir.

ScrollMagic

Kaydırma çubuğunun konumu nazara alınarak internet sayfalarının ögelerinin gösterilmesi için kullanılmaktadır.

AnimateScroll

Menü panelini hareketlendirip standart başlık menülerini canlandırmaktadır. Fare sürüklendiği zaman ögelerin tek tek menü halinde hareketlenmesini mümkün kılmaktadır.

Cevap bırakın