Hem Arama Motorunu Etkileyebilecek Hem Kullanıcı Dostu Bir Site Hazırlamak!

Yeni yazımızda hem arama motorları için uygun hem de kullanıcı dostu içeriklerin nasıl hazırlanabileceğindne bahsedeceğiz.

İnternet sitesi sahipleri içerik yazarken genellikle arama motorlarını önemserler. Oysa kullanıcı odaklı içerikler olmazsa olmazdır. Yine de makale yazarlarının hem arama motorları hem de kullanıcıları hedefleyerek içerik yazabilmeleri mümkündür. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı önemli püf noktalar bulunmaktadır.

Başlıklara Dikkat !

İçeriğinizin başlığı, hem kullanıcıların ilgisini çekebilecek hem de hit alabilecek stilde olmalıdır. Veyahut Nasıl Yapılır tarzında rehber yazılar hazırlıyorsanız da o halde başlıklarda soru işaretine yer vermektense metoda dair belirleyici bir başlık kullanın. Başlıkların özet niteliğinde olmasına dikkat edin.

Akıcı ve Kısa

Yazılarınızda çok fazla karmaşık cümlelere, kelime kalabalığına yer vermekten çekinin. Gereksiz uzunluktaki içerikler yalnızca arama motorunu hedeflemektedir. Oysa kullanıcı izlenimi bu doğrultudaki en önemli unsurlardan biridir. Dolayısıyla yazacağınız metinlerin uzun ve anlaşılmaz olması yerine akıcı ve kısa olmasına gayret gösterin.

Aratılan Ancak Click Bait Olmayan Başlıklar

Dikkat etmeniz gereken belki de en önemli konu bu. Pek çok yazar clickbaite yer vermekte veyahut vereceği en önemli, başlıkta geçen bilgiyi paragrafın en sonunda sunmaktadır. Oysa bu, kullanıcılar açısından epey rahatsız edici bir durumdur. Bir içerik yazarken elbette ki başlıklar konusunda aratılabilecek başlıklara yer verebilirsiniz ancak o başlıklara yer verip sonrasında içerikte de kullanıcıya ihtiyacı olan bilgiyi vermediğiniz zaman kullanıcı odaklı değil yalnızca arama motoru odaklı içerik yazıyorsunuzdur. Dolayısıyla click bait içerikler sunmaktan kaçınmalı, gerçekten de üretmelisiniz ve bunu yaparken de kullanıcıları çekebilmenin yollarını aramalısınız.

Sade ve Şık Bir Tema

Bir internet sitesinin görüntüsü hem kullanıcı açısından hem arama motorları açısından bir hayli önem arz etmektedir. Dolayısıyla internet sitesinin temasının hem göz yormayan hem de arama motorlarına hitap edebilecek, kodlama hatasının mümkünse minimum seviyede olduğu bir tema olması gerekmektedir. Aynı zamanda kaliteli, hızlı bir sunucu kullanılarak tasarım desteklenmelidir.

Cevap bırakın