Kullanıcı Odaklı İnternet Sitelerinin Temel Özellikleri

Yeni makalemizde kullanıcı odaklı internet sitelerinde bulunan belli başlı özelliklere değinecek, webmaster adaylarına tavsiyelerde bulunacağız.

İnternet sitesi sahipleri genellikle sitelerini para kazanmak için açar ve bu nedenle arama motoruna odaklanır. Yani internet sitesini arama motoruna göre hazırlar. Oysa kullanıcı deneyimine önem veren internet siteleri bir adım öndedir.

Kullanıcı odaklı internet sitelerinin başlıca özellikleri şunlardır:

Göz Yormayan, Pratik ve Hızlı Bir İnternet Sitesi

Kullanıcılar genellikle siyah ve benzeri kapalı renklere ve sarı gibi cırtlak renklere sahip arka planlardan rahatsız olurlar. Bunun nedeni gözü yormasıdır. Kapalı temanın üzerine beyaz veya renkli yazılar pek çok kullanıcıyı rahatsız eder. Aynı zamanda sarı gibi renklere sahip internet siteleri de yine büyük rahatsızlık verir. Netice itibariyle kullanıcı deneyimine önem veren siteler beyaz, gri gibi arkaplan renkleri tercih ederler ve yazı rengi olarak siyahı seçerler.

Öte yandan pratik internet siteleri, karmaşık olmayan, kullanıcının aradığını hızlıca bulmasını sağlamaya yöneliktir ve kullanıcı sitede hızlı bir şekilde gezinebilir. Kullanıcı odaklı internet siteleri hızlı bir host ve tema kullanır.

Kolayca İletişime Geçilebilmesi İçin İmkanlar

Kullanıcı odaklı bir internet sitesi, kullanıcının yazarlar ve yönetici ile kolayca irtibat kurabilmesini sağlar. Gerek künyve ve iletişim sayfaları gerekse yorumların hızlı bir biçimde kontrol edilip cevaplanması kullanıcı odaklı internet sitelerinin temel özelliğidir. Zaman zaman anketler ile ziyaretçilerin fikrini almak, siteyi kullanıcı deneyimine ilişkin sürekli geliştirmeye çalışmak da bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Laf Kalabalığı Yerine Yalın ve Düzgün Yazılmış Metinler

Özellikle pek çok büyük haber sitesinin içerik hazırlarken laf kalabalığı yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Bunun nedeni sitelerini kullanıcılar için değil, Google’da ön sıralara çıkmak amacıyla oluşturmak ve metinlerini de bu yönde yazmaktır. Ve gerek domainin ve yatırımın gücü gerekse çok sayıda çalışanlarının olması nedeniyle bu tarz platformlar maalesef istediklerini elde etmektedir. Örneğin LYS Sınavı Ne Zaman? diye bir arama yaptığınız zaman içerik başlığında tutun da metnin ortasına kadar bir yığın soru cümlesi kullanıp LYS hakkında genel bilgileri verirler. Aslında kısa olan bir bilgiyi 500 kelime içerisine sıkıştırır, SEO amacıyla bir yığın yararsız etiket ve boldlama yaparlar. Oysa kullanıcı odaklı internet sitelerinde metinler daha yalın yazılıp kullanıcının çabuk bir şekilde faydalanabileceği biçimde hazırlanır.

Öte yandan yine kullanıcı odaklı internet sitelerinde yanıltıcı etiketler kullanılmaz. Mesela konu adı GTA Sistem Gereksinimleri ise etiketlere GTA Minimum Sistem Gereksinimleri yazılabilir ancak GTA Türkçe Yama etiketine yer verdiği zaman metnin içinde aslında yama paylaşılmadığı, sistem gereksinimleri anlatıldığı için kullanıcıyı yanıltmış ve hit kazanmış olur.

Cevap bırakın