XAPK Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda XAPK tanımı ve XAPK hakkında genel bilgilere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

XAPK, mobil cihazlarda yaygın olarak kullanılan, Android işletim sisteminde yer alan bir uygulama paketi formatı olup geleneksel olarak sıradan bir XAPK dosyası, uygulamanın temel bir APK dosyasını ve uygulama verilerinin yer aldığı bir adet OBB dosyasını içerir. Yani XAPK için APK + OBB denilebilir.

Android işletim sisteminde karşılaşılan XAPK dosyası PC platformunda da açılabilmektedir. Bunun için XAPK Installer uygulaması gerekmektedir.

XAPK Installer uygulamasını güvenilir bir kaynaktan indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirin ve uygulama içerisindeki menüyü açarak Scan SD Card seçeneğine tıklayın. Böylece cihazınızda yer alan tüm .apk ve .xapk uzantılı dosyalar aratılacak ve listelenecektir. Aralarından seçim yapıp birini yüklemeye başlayabilirsiniz.

XAPK’da Güvenlik

Güvenilirlik durumunun dosyanın uzantısıyla fazla ilgisi yoktur. Yani .xapk dosyaları da bilinmeyen kaynaklardan indirildiği zaman .apk dosyasında olduğu gibi güvenlik problemleri olabilir. İndirmiş olduğunuz dosyaların güvenilir bir kaynaktan indirilmesine dikkat etmenizi öneririz.

Android işletim sisteminde bir indirme yapacağınız zaman Play Store platformunu kullanmaya çalışın. Eğer indirmeniz gereken dosya Play Store içerisinde bulunmuyorsa indireceğiniz kaynağın güvenilir olmasına dikkat edin. Bu arada her popüler internet sitesi güvenilir bir indirme kaynağı olarak da kabul edilmemektedir. Örneğin günümüzde popüler internet sitelerine günde çok fazla içerik girişi yapılmakta olup bu içerikler genelde düzgün bir şekilde kontrol edilmediğinden virüs veya sahte dosyalar da yanlışlıkla yüklenmiş olabilir. Bu nedenle ilk dikkat etmeniz gereken unsur Play Store üzerinde bulunmuyorsa o halde uygulamanın kendi internet sitesinin olup olmadığının araştırılması ve indirmenin resmi internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirilmesidir.

Cevap bırakın