Xenoblade Chronicles 3 Detaylı İnceleme

Yeni yazımızda Nintendo konsolunun sevilen oyunlarından Xenoblade Chronicles 3 hakkında bilgilere yer vermekte, oyunun öne çıkan özelliklerine değinmekteyiz. İşte ayrıntılar…

Xenoblade Chronicles 3 video oyunu JRPG serisinin son yapımı olarak kendisini göstermekte olup, Monolith Software tarafından geliştirilen bir video oyunudur. İlk sürümü Wii platformunda çıkmış olan video oyunu, yeni nesil konsollara uyarlamalar sunmakta olup Nintendo Switch için de çıkmıştır.

Oyunda Ainoios isimli bir evrende iki büyük ulusun bitmeyen savaşında askerler ile ilgili hikayeye yer verilmektedir. Keves ve Agnus tarafları birbirlerine sonsuz bir nefret beslemektedir ve askerler nefretin gazıyla beraber sorgusuz, sualsiz savaşan piyonlar olarak görev yapmaktadır. Her askerin bir kampı bulunmaktadır ve kontrolleri de bu sayede yapılmaktadır.

Hikaye

Ağır ilerleyen hikayesi ile ilk kısımda sizi sıkabilsede aslında merak uyandırıcı ve tahmin edilmesi zor yapısı ile beraber olay örgüsü ilerledikçe sevebileceğiniz yapımlardan biri olduğunu göreceksiniz. Üç kişilik bir ekiple başladığınız video oyununda birkaç saat içerisinde 6 kişilik bir ekibiniz olmaktadır. Her karakterin çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Kimileri saldırı, kimileri savunma ve destek rolleri ağırlıklıdır.

Savaş sistemi gayet detaylı olan video oyunu, tarz olarak MMO oyunlarını andıran bir savaş sistemine sahiptir. Otomatik olarak saldırı yaparsınız ve bekleme süresi dolan yetenekleri kullanırsınız. Kullanmış olduğunuz yetenekler düşmanın konumuna göre ekstra etkiler sağlamaktadır. Karakterlerin Ouroboros adı verilen birleşme özelliği de savaşlarda destek olan bir teknik olarak öne çıkmakta. Ourobos modu ile özellikle zor savaşlarda avantaj elde edilebilmekte.

Oyunun savaş sisteminde Chain Attack isimli saldırı şekli de bulunmakta olup, Chain Attack dövüştükçe sağ tarafta dolan bir barla aktif edilebilmektedir. Rakibe daha yüksek hasarlar vermeye imkan tanımakta ve bu sırada ekip üyelerini iyileştirmeyi sağlamaktadır.  Oyunda kamp alanlarında kazanmış olduğunuz bonus XP puanlarını kullanarak karakterlere seviye atlatabiliyorsunuz. Bunun yanında dünya içerisinde gezerken karşılaşmış olduğunuz dikkat çekici konuları grup ile tartışarak yan görevler açabilme imkanınız bulunuyor. Dünyada gezerken gezinen canavarları görerek onlarla mücadele içerisine de girebiliyorsunuz. Canavarların bazılar daha agresifken bazıları agresif bir yaklaşım sergilemeyerek siz saldırdığınız taktirde saldırıyor.

Evren

Büyük bir dünyası olan Xenoblade Chronicles 3, yemyeşil alanlara, rengarenk bitki örtüsüne, çöllere, ormanlara sahip olan diyarların bulunduğu bir oyun. Her bölgede kendine has özellikler ve vahşi hayvanlar bulunmakta. Bunun yanında harita içerisindeki yükleme süreleri de yok denecek kadar az.

Optimizasyon

Stabil olarak 30 FPS ile çalışan oyun kimi zaman bunu sağlamak için çözünürlüğü düşürmekte ve optimizasyon anlamında genel olarak başarılı bir yapım. Oyun içindeki çoğu görevin diyalog seslendirmeleri ile süslendiğini de belirtelim ve Japonca – İngilizce dilleri arasında seçim yapma imkanınız da bulunuyor.

Müzikler konusunda da oldukça başarılı olan oyun çok iyi melodilere sahip. Müzikleri arasında sıkıcı müzik neredeyse iç yok.

Sonuç

Xenoblade Chronicles 3 oyunu deneyimi genel olarak oldukça başarılı geçiyor. Son yıllarda çıkan en iyi JRPG oyunları arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Oyunun şu an ki fiyatının 60 Dolar seviyesinde olduğu biliniyor. Fiyatı yüksek bir oyun ancak geçekten de emek verilmiş bir yapım olduğunu oynarken hissediyorsunuz. Bu bağlamda oynamanızı önerebileceğimiz video oyunları arasında yer almaktadır.

İNCELEME NOTUMUZ : 9.2 / 10

Cevap bırakın