Xinput1_3.dll Hatasını Çözmek İçin Uygulanması Gerekenler

Yeni yazımızda Xinput 1_3.dll hatasını giderebilmek için hangi unsurlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyoruz. İşte konuya dair detaylar…

Xinput_3.dll bir DLL dosyası olup bu dosya oyunların ve programların çalışabilmesi açısından bir hayli önemlidir. Günümüzde pek çok kullanıcı programları ve oyunları çalıştırmak istediğinde Xinput_3.dll hatasıyla karşılaşmakta ve bu durum epey canı sıkıcı olmakta. Peki sorunun kaynağı ne?

DirectX !


Çıkan xinput1_3.dll hatasının birincil nedeni Direct X kurulumunun eksik olması. Bilgisayara bulaşan virüsler bazen programlar veya oyunlar için gerekli olan dosyaları kendiliğinden silebiliyor. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken şey bir antivirüs programı bulundurarak uğranılan zararı minimum seviyeye indirmektir. Öte yandan Windows ve sistem klasörlerinize hiçbir şekilde dokunmadan çözebileceğiniz de bir problemdir.


İlk olarak yapmanız gereken şey DLL dosyası için indirme sitesini ziyaret etmenizdir çünkü eksik olan dll dosyasını internet üzerinden indirerek boşluğu doldurmanız gerek.

İndirmek için site: https://tr.dll-files.com/xinput1_3.dll.html

xinput1_3.dll dosyasını indirirken dikkat edilmesi gerekin nokta 32 bit için mi 64 bit sistem için mi uygun olduğudur. Kendi işletim sisteminize göre gereken viersiyonu indirdikten sonra bu kez xinput1_3.dll dosyasını ilgili klasöre göndermeniz gerekiyor.


Xinput1_3.dll gönderme işlemi


İlk olarak indirmiş olduğunuz DLL dosyasını klasöre çıkarıp kopyalayın ve C:\Windows\SysWOW64 dizinine ve C:\Windows\System32 dizinine yapıştırın. Çıkan uyarıyı ‘Hedefteki Dosyayı Değiştir komutuna tıklayarak onaylayın.

Eğer hata yaptığınız değişikliğe rağmen hala devam etmekteyse o halde uygulayabileceğiniz bir yöntem daha bulunuyor. Dilerseniz ondan da bahsedelim.

Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem CMD yöntemidir. Eğer işletim sisteminiz 32 Bit ise ilk olarak Windows Başlat sekmesini açın ve arama kutucuğuna CMD yazıp yönetici olarak açın. Sonrasında Siyah Ekranlı Komut penceresi içerisine RegSvr32 C:\Windows\System32\xinput1_3.dll komutunu girip klavyenizden Enter tuşuna basın. böylece artık DLL dosyası Windows kayıt defterine işlenecektir. İşlemi tamamlayabilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiğini de belirtelim.

Eğer 32 değil de 64 Bit işletim sistemini kullanıyorsanız da şu işlemleri uygulayın:

İlk olarak Başlat > Arama Kutucuğu içerisinde CMD şeklinde aratarak CMD’yi açıp Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile siyah ekranlı komut penceresine girin. Sonrasında “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\xinput1_3.dll” kısmını kopyalayıp yapıştırın ve klavyenizden Enter tuşuna basın. Böylece xinput1_3.dll dosyasını Windows kayıt defterine işleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Anlattığımız iki yönteme rağmen sorun düzelmediyse son olarak https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35 bu bağlantıyı tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın ve açılan kısımdan Download sekmesine tıklayarak indirme işlemini yapın. dxwebsetup.exe dosyasını çalıştırıp I Accept the Agreement kutucuğunu işaretleyip devam edin. Install the Bing Bar kutucuğunu kaldırıp İleri komutunu verin. ( Bing Bar kutucuğu Bing arama motorunun fonksiyonlarını bilgisayarınıza getirecektir eğer kullanmak isterseniz kutucuk işaretli kalabilir. Adımları tamamladığınızda dxwebsetup yüklemesini tamamlamış olacaksınız. Sorun yine düzelmediyse aşağıdaki yorum alanından bizi haberdar edin.

Cevap bırakın