XPG Levante 240 İncelemesi

Bu içeriğimizde XPG Levante 240 sıvı soğutma ürününü inceliyor, artı ve eksi yönlerine değiniyoruz.

XPG Levante ürünü bir sıvı soğutma çözümü olup, sıvı soğutucular günümüzde bilgisayarların adeta değişmez parçası oldu. Stok soğutucu kullanmayı sürdüren oyuncular bulunuyor olsa da stok soğutucuların fazla ses çıkarma ve çok toz toplama, zor temizlenme gibi dezavantajları olduğundan bütçe el verdiği taktirde özel soğutmalı çözümler tercih ediliyor.

XPG Levante 230 ürünü, XPG markasının bilgisayarlar için sunduğu işlemci soğutucusu olup sıvı soğutma fonksiyonuna sahip bir ürün. Hem performanslı hem de görsel olarak güçlü bir ürün olarak dikkat çeken XPG’nin Levante 240 modeli, . Intel tarafında LGA 1200, 1366, 115x, 2066, 2011 soketlerini desteklemekte olup, AMD tarafında ise AM4 CPU soket desteği sunuyor.

Şık bir kutu tasarımına sahip olan ürünün kutu içeriğini açtığınızda da hem AMD hem de Intel sistemler için gerekli olan tüm parçaların bulunduğunu görebiliyorsunuz. Aynı zamanda kurulumun nasıl gerçekleştirileceğini anlatan kitapçık da bulunmakta olup, bu kitapçığı mutlaka incelemenizi öneririz. Çünkü uygulamanız gereken adımlara kitapçıkta ayrıntılı bir şekilde değiniliyor. Bu arada ürünü kullanabilmek için 3 pinli bir ARGB bağlantısı gerektiğini belirtelim. Anakartta yer alan pin girişi bu bağlantıyı yapıyor ve donanımların senkronize olarak çalışmasına imkan tanıyor.

Işıklandırma ürünü kurduğunuz zaman işlemci soğutucusu üzerinde gayet güzel gözüküyor. Ürünün radyatör bölümünü dilerseniz kasanızın ön paneline veya üst kısmına monte etmeniz için imkan tanınıyor ancak bunu yapabilmek için kasanızda gereken montaj noktalarının bulunuyor olması gerekmekte.

Sıvı soğutma işlemciyi soğutarak manşonlu kauçuk borular yardımı ile radyatöre 240 mm’lik iletmekte olup, pompa bölümünde Asetek firmasıyla ortaklık yapılmış. Asetek sıvı soğutma çözümleri konusunda en başarılı markalardan biri olup, gidilen bu iş birliğinin oyuncular açısından bir avantaj olduğunu belirtmek gerekiyor. Elbette böyle bir üründe en önemli olan unsurlardan birisi sıcaklık testlerindeki performans olup, testlerde ortalama 25 derece elde ediyor. Normal kullanımda 34 derece civarında çalışabilmekte olup, işlemciye yük bindiren programlar ve oyunlar kullanıldığında sıcaklık 44 derece civarında seyrediyor. Eğer çok sıcak bir havada rekabetçi oyunlar uzun süre oynanırsa 55 – 60 dereceyi de bulabilir. Ürünün su bloğu boyutlarının ise 86 x 72 x 36 mm olduğunu belirtelim. Su bloğu malzemesi olarak bakır kullanılmış. Radyatör Boyutu 272 x 121 x 27 mm olan ürün alüminyum malzeme yapısına sahip ve manşonlu kauçuk boru kullanıyor.

Netice olarak güçlü bir çözüm olan XPG Levante 240 modeli, tercih edebileceğiniz sıvı soğutma çözümlerinden biri olarak öne çıkıyor. Şık bir görüntüsünün olması da ayrıca bir avantaj sunuyor.

Cevap bırakın