Yaygın Zoom Hataları ve Çözüm Yöntemleri

Bu içeriğimizde yaygın olarak görülen Zoom hatalarından ve nasıl çözülebileceklerinden bahsediyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Pandemi sürecinden sonra mesajlaşma, görüntülü görüşme uygulamalarına olan ilgi epey arttı. Zoom uygulaması da en popüler görüntülü görüşme uygulamalarından biri haline geldi. Kullanıcılar gerek iş toplantılarını gerçekleştirmek, gerekse aileleri, arkadaşlarıyla görüşebilmek için bu uygulamalardan yararlanmakta. Ancak bu uygulamalarda da zaman zaman bazı hatalar meydana gelmekte ve söz konusu teknik hataları giderebilmek için bazı işlemler yapmak gerekebilmekte.

Zoom görüşmeye katılamama sorunu:

Zoom üzerindeki bir görüşmeye katılamıyorsanız bunun pek çok sebebi olabilir. En fazla karşılaşılan durum internet bağlantısında kopmalar meydana gelmesidir. Düzgün ve hızlı bir internet sağlayabilmek için vpn kullanmadığınızdan emin olmalı ve internet hızınızı kontrol ederek istenen n seviyede olup olmadığını test etmelisiniz. Aynı zamanda arka planda o sırada interneti sömürmekte olan bir uygulama olup olmadığını inceleyin. Katılmaya çalıştığınız bir toplantı da şifreli korumaya sahip olabilir ve bu yüzden bağlantıya tıklamak talebinizin reddedilmesine neden olur. Bu sebeple manuel bağlantı kurmayı deneyin.

Bazen antivirüs programı da Zoom’u kullanmanızı engellemektedir. Bunun nedeni Zoom uygulamasının çok fazla erişim istemesidir. Zoom’u güvenli olarak tanımladığınızda ise bu problem giderilmiş olacaktır. Öte yandan sisteminizde yazılım güncellemeleri uygulamanızı da tavsiye etmekteyiz. İşletim sisteminizi güncel tutmalı, uygulamaları da sıklıkla güncellemelisiniz.

 Zoom ekran paylaşma sorunu çözüm metodu:

Zoom uygulamasında en azla meydana gelen sorunlardan birisi ekran paylaşma hataları olup eski bir bilgisayarda daha fazla görülür. Ekran paylaşımının yoğun miktarda işlemci kullanımına neden olduğu durumlarda eski bir bilgisayar bu görevinin altından kalkamayabilmektedir. Dolayısıyla Zoom üzerinde ekran paylaşma sorunu yaşıyorsanız bilgisayarınızın eski olup olmadığını düşünün ve mümkünse farklı bir cihazdan deneyin.

Zoom indirme sorunu çözüm metodu:

Zoom uygulamasını indirirken sorun yaşıyorsanız indirme kaynağınızda bir sunucu problemi olabilir veya indirmeye çalıştığınız kaynak antivirüs programınız tarafından güvenli bulunmamış olabilir. Bu sorunlardan arınabilmek için resmi internet sitesinden indirme yapmaya özen gösterin. Zaten resmi internet sitesinden indirme yapıyorsanız da bir sunucu probleminin söz konusu olabileceğini göz önüne alarak bir süre sonra tekrar deneyin. Aynı zamanda yükleme hatası almaktaysanız buna neden olan üç temel sorun bulunuyor olabilir. Bunlardan biri Zoom uygulamasının bilgisayarda zaten yüklü durumda olmasıdır. İkinci temel sorun ise depolama alanının yeterli alana sahip olmamasıdır. Bu sebeple Zoom yüklemeden önce depolama alanınızı kontrol edip gerekli alan olduğundan emin olmalısınız. Son olasılık da indirmiş olduğunuz dosyanın bozuk olmasıdır. Dosya bozuk ise düzgün indirilmemiş olabilir veya kendi içerisinde bir teknik problemi bulunabilir.

Cevap bırakın