Yazıcının IP Adresini Tespit Etme Yöntemi

Bu yazımızda yazıcınızın IP adresini nasıl tespit edebileceğinize değinmekteyiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Yazıcılar iş yerlerinde ve evlerde yaygın olarak kullanılıyor. Çıktı almak için kullanılmakta olan yazıcılar aynı zamanda sık teknik arıza veren cihazlar olarak biliniyor. Olası bir teknik arızalarında uygulanabilecek çözümler ise değişkenlik gösteriyor.

Yazıcı arızasını giderebilmek için IP adresini bilmek gerekebilmekte olup, IP adresini öğrenebilmek için uygulayabileceğiniz yöntemler şöyle;

İlk olarak Ayarlar bölümüne giriniz ve oradan Aygıtlar sekmesini açınız. Sonrasında Yazıcılar ve Tarayıcılar seçeneğine tıklayınız. Çıkan liste içerisinden yazıcınızın ismini bulup tıklayınız ve Yönet ögesini seçiniz. Sonrasında Yazıcı Özellikleri bölümünü seçiniz ve sekmelerden Genel olan sayfada IP adresi yazısını göreceksiniz.

Yeni nesil yazıcıların çoğunda LCD ekran bulunmakta olup, bu ekrandan da IP adresi bulabiliyorsunuz. Ekran üzerinden IP adresi bulabilmek için Ayarlar bölümünde IP Adresi bölümünü kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Bu menü yazıcıdan yazıcıya değişkenlik de gösterebiliyor ancak işlemler aşağı yukarı aynı oluyor.

Dileyen kullanıcılar komut satırı kullanarak da IP adresini tespit edebiliyor. Bunun için Windows arama kutucuğuna cmd yazınız ve komut istemi uygulamasını çalıştırıp açılan pencereye netstat -r komunu yazınız ve Enter’a basınız. Böylece IP adresi bilgisi çıkacaktır.

Cevap bırakın