Yeni Qualcomm Parmak İzi Sistemi Tanıtıldı

Bugün düzenlenen MWC Shanghani etkinliğinde sadece yeni seri işlemciler tanıtılmadı. Bunun yanında teknoloji devi akıllı telefon dünyasına yön verecek olan yeni bir teknolojiyle daha kullanıcıların karşısına çıktı. Yeni teknoloji ise Qualcomm Parmak İzi sistemi üzerine oldu. Aslında çok uzun bir süredir konuşulan ekran üzerinde entegre parmak izi sistemi için tanıtılan yeni teknoloji, bu alanda beklenen sınıf değişimin geldiğini de gösteriyor. Qualcomm Parmak İzi teknolojisinin detaylarına bakalım.

Qualcomm Parmak İzi Sistemi Nasıl Değişiyor?

Asıl olarak Qualcomm Sense ID şeklinde bildiğimiz Qualcomm Parmak İzi sistemi baştan sona değişiyor. Eski sistemde tüm akıllı telefonlarda bir parmak izi sensörü bulunması gerekiyor. Parmak izi sensörü sayesinde hem doğru hem de güvenli bir şekilde parmak izi ölçümü yapılabiliyor. Fakat son seri amiral gemileriyle beraber gündeme gelen başka bir sistem daha var. Ekran üzerinden, herhangi bir sensör kullanımı yapmadan doğrudan parmak izi ölçümü gerçekleştirmek.

 

Konunun üzerinde giden Qualcomm, yeni parmak izi okuma teknolojisinde de bu sorunu tamamen ortadan kaldırmış durumda. Qualcomm Sense 3D adı ile tanıtılan yeni teknolojide, kullanıcılar ekran üzerinden de doğrudan cam yüzey üzerinden de hatta metal kasa üzerinden de parmak izi okuma işlemini gerçekleştirebilecek. Bunun için işlemcilerin üzerine yerleştirilecek olan özel sensörler kullanılacak.

Qualcomm Parmak İzi

Qualcomm Parmak İzi Sensörü Kalp Ritmini Ölçüyor

Üstelik Qualcomm Parmak İzi sensörleri doğrudan diğer sistemlerle entegre olarak da çalışabilecek. Bunun için sadece kullanıcının ekrana parmağını tutması yeterli olacak. Hemen ardından kalp ritim ölçme işlemi ve aynı şekilde kan izleme sistemi de kullanılabilir olacak. Şimdilik bu iki teknolojinin doğrudan mı yoksa özel bir bölüm üzerinden mi yapılacağı bilinmiyor.

Mevcut Snapdragon işlemci serilerinin üzerinde de test edilecek olan yeni parmak izi teknolojisinin uzun bir vadede değil, önümüzdeki yıl içerisinde kullanıma girmesi bekleniyor. Apple ve Samsung’un yeni telefonlarında bu teknoloji üzerinde çalıştığını düşünecek olursak, Qualcomm Parmak İzi teknolojisi epey bir konuşulacak gibi.

Cevap bırakın