Yeni Seri Snapdragon 450 İşlemcileri Tanıtıldı. İşte Özellikler!

Akıllı telefon tedarikçi devi Qualcomm, merakla beklenen yeni işlemcisi Snapdragon 450 serisini tanıttı. Firma tarafından MWC Shanghai etkinliğinde tanıtılan yeni işlemciler, hem özellikleri hem de üretim teknolojisiyle dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Orta sınıf akıllı telefonlar içerisinde kullanılması beklenen yeni seri Snapdragon 450 işlemcilerinin özellikleri neler? Daha detaylı olarak ele alalım.

Snapdragon 450 14 nm Üretim İle Geliyor

İlk yeniliği üretim sürecinde görmekteyiz. Üretim teknolojisi konusunda zaten belli bir seviyenin üzerine çıkmış olan Qualcomm’un, 10 nm üretim teknolojisiyle çıkış yapan amiral gemisi Snapdragon 835 serisinden sonra diğer modellerde de üretim teknolojileri değişmeye başlamıştı. Snapdragon 450 serisinde de hem güç anlamında ekstra çözümler sunacak hem de tasarruf anlamında ekstra çözümler sunacak 14 nm üretim teknolojisi kullanıldı. Genel olarak performans değerleri de %25-30 oranında arttırıldı.

Snapdragon 450

Snapdragon 450 özelliklerine geçecek olursak, ilk etapta grafik biriminin değiştiğini görmekteyiz. Adreno 506 grafik birimiyle beraber gelen işlemci, grafik işlemi konusunda performans değerlerini bir hayli arttırmış durumda. Bunun dışında Snapdragon 450 modelinde hız konusunda da bir artış söz konusu. 8 çekirdekli Cortex A53 mimarili işlemci, maksimum olarak 1.8 GHz hız değerine kadar çıkabilmekte. Sadece saat hızının performans artışı değil, bunun yanında güç tüketimini de ciddi oranda düşüş yaşamış gibi gözüküyor.

Snapdragon 450 Desteklenen Teknolojiler

Orta sınıfın yeni işlemcisi olarak karşımıza çıkacak olan işlemcinin teknoloji desteği kısmında ise karşımıza kamera özellikleri geliyor. Kamera kısmında 13 MP değerinde çift kamera desteği verebilen seri, 21 MP tek kamera desteğine kadar da sunabiliyor.

Tabi bu akıllı telefonun marka ve modeline göre değişim gösterecek. Bunun dışında daha öncede orta segment modellerde çok sık gördüğümüz X9 modem teknolojisini de unutmamak gerekiyor. 300 Mbit değerine kadar indirme hızı, amiral gemisi serilerine yetişemiyor olsa da oldukça yüksek bir hız değeri şeklinde değerlendirilebilir. Ayrıca performans konusunda ve bağlantı, kapsama alanı konusunda da modemlerin ideal seriler olduğunu ekleyelim.

Cevap bırakın