Yerli, Eğitici Mobil Oyun: TRT Rüzgar Gülü


Günümüzde video oyunu kategorisi hem PC hem konsol hem de mobil alanda kendisini göstermekte olup en fazla oyunun bulunduğu platform mobil kategori olarak dikkat çekiyor. Bunun temel sebebi de mobil oyunların daha ufak bütçelerle ortaya çıkarılmasının yanında düşük bütçeyle daha fazla kitleye hitap edilebilmesi.

Nispeten basit yapılı olan mobil oyunlar, grafiksel açıdan PC teknolojisinin son derece gerisinde. Kullanıcılar da zaten telefonlarında genellikle gerçekçi oyunlardan ziyade basit eğlence tarzında oyunlar arıyor.

Mobil oyunların neredeyse tamamı eğitsel olmayan yapıdayken yerli mobil oyun TRT Rüzgar Gülü bu noktada ayrılıyor. TRT Okul tarafından ortaya konulan bu uygulama, çocukların genel kültür seviyesini arttırmayı amaçlıyor.

Uygulamayı ilk açtığınız zaman sizi Angry Birds oyunlarının menüsüne çok benzer bir menü tasarımı karşılıyor. Menü son derece basit dizayn edilmiş.  Bir adet başlatma tuşu, sol kısımda skor öğrenme butonları ve en sağda ses ve müzik açıp kapama butonları yer alıyor. Play tuşuna dokunarak oyunu başlatıyorsunuz.

Başlattığınızda bir süre yükleme ekranı çıkıyor ve daha sonra Zamana Karşı, Meydan Oku şeklinde iki seçenek beliriyor. Bunlardan mesela Zamana Karşı moduna tıkladığınız zaman karşınıza testi gerçekleştireceğiniz konulara dair seçim ekranı çıkıyor. Bu ekranda dünya coğrafya, nesi meşhur?, atasözleri gibi konular bulunuyor. Bunlardan birini seçmenizin ardından test başlıyor.

Başlattığınızda üst kısımda bir süre beliriyor. Zaman 1 DK ile sınırlı olup 1 dakika içerisinde olabildiğinizce fazla soruyu cevaplamaya çalışıyorsunuz. Şıklar genellikle üç adet oluyor. Genellikle boşluk doldurmalı şekilde soruluyor.

Bu oyunu oynadıkça genel kültür seviyesinde ciddi bir gelişme yaşanıyor. Bu sebeple yalnızca eğlenceye yönelik oyunlar yerine eğlencenin yanında genel kültür de sağlayan bu tarz uygulamaları kullanmanızı tavsiye ederiz.Cevap bırakın