1UP Terimine Dair Bilinmesi Gerekenler

İçeriğimizde 1UP terimine değiniyor, video oyunlarında 1UP teriminin anlamına ve hangi oyunlarda bulunduğuna kısaca yer veriyoruz.

Video oyunu dünyasındaki farklı terimlerden biri olarak gördüğümüz 1UP terimi, oyuncu jargonlarından biri olarak bilinmektedir ve ne anlama geldiğini en basit şekliyle açıklayacak olursak; Bazı video oyunlarında oyunculara sınırlı sayıda şans veya can verilir. Bunları harcamak veyahut tamamıyla bitirmek seviyenin kaybedilmesine yol açar. Ancak oyuncuya bir nesne ile fazladan bir can veya şans verilirse bu 1UP durumunu doğurur. Yani 1UP teriminin anlamı ekstra candır.

1UP terimini bir oyunla açıklayacak olursak; Meşhur Mario yapımını örnek olarak gösterebiliriz. Mario oyununda kahramanımız mantar yediği zaman hemen ekstra bir can kazanmaktadır. 1UP oyunculara adeta bir ilaç gibi gelmekte olan önemli bir unsurdur.

1UP kullanılan video oyunları:

  • Donkey Kong
  • Crash Bandicoot
  • Cult of the Lamb
  • Super Mario serisi
  • Galaga

Elbette bunlara daha pek çok örnek daha verebiliriz ancak başlıcaları bu şekildedir.

1UP oyun içerisinde özellikle bazı noktalarda oyuncuların imdadına yetişir. Mesela oyuncunun mevcut seviye için canı çok az kaldığında ve yanmamak için uğraş verdiği kritik bir anda 1UP’a ulaşması oyunda önemli bir avantaj yakalamasını sağlayacaktır.

Cevap bırakın