Platform Oyunları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oyun haberlerini az çok takip ediyorsanız platform oyunları terimini duymuşsunuzdur. Peki bu terimin anlamını ve örneklerini biliyor musunuz? Sizler için hazırladığımız yeni makalemizde platform oyunlarının ne olduğunu ve en önemli örneklerini anlatacağız.

Dünya üzerinde çok fazla video oyunu var ve kendi içerisinde türlere ayrılıyorlar. Bu türlerden birisi de platform oyunları şeklinde tabir ediliyor. Platform oyunları terimi, yönetilen karakterin engelli parkurları geçmesine dayalı oyunları ifade ediyor. Belli yerlerde uçurum, canavar, size doğru gelen bir alev topu olabilir. İşte o anlarda hızlıca karar verip belli noktalara tırmanmalı veya atlamalısınız. Platform oyunları genel olarak hep bu mantık üzerine ilerler. Yani sürekli engelleri aşıp ilerlemek durumundasınızdır.Bu tarz oyunlarda engeller bir uçurum olabileceği gibi aynı zamanda ateş püskürteren bir ejderha da olabilir. Onları aşarak bölümü tamamlamanız, yeni bölümün kilidini açabilmeniz gerekir.

Platform oyunları genellikle iki boyutlu ve basit grafikli, düşük boyutlu oyunlardır. Bu sebeple Atari zamanında çok popülerdirler. Günümüzde hala çok fazla yaygındırlar. Bunun temel sebebi bağımsız oyun geliştiricilerine sağlanan desteğin artmasıdır. Bağımsız geliştiriciler kısıtlı imkanlarıyla kaliteli platform oyunları sunabilmektedir. Günümüzde platform oyunlarının sanılandan çok daha büyük bir kitlesi vardır. Genellikle daha ufak yaştaki oyunculara hitap ettiğini düşünübelirsiniz fakat yetişkinler de platform oyunlarına büyük bir ilgi göstermektedir.

Platform oyunlarının en bilindik örnekleri:

Super Mario oyunu platform oyunları tarihinin gelmiş geçmiş en fazla bilinen ve beğenilen oyunu denilebilir. Bu oyunda yönettiğimiz pala bıyıklı tesisatçımız, engellerin üstesinden hoplaya zıplaya geçmekte, bölümleri bir bir bitirerek nihai sona ulaşmaya çalışmaktadır.

Bir başka popüler oyun söyleyecek olursam Limbo oyununu örnek gösterebilirim. PC platformu için çıkan Limbo, bir platform oyununda sizi atmosferin içerisine sokan ender yapımlardandır.

Mirror’s Edge oyunu da en popüler platform oyunları arasındadır. Üstelik birinci şahıs kamera açısından oynamanıza olanak sağlar ve diğerlerine nazaran daha gerçekçi, üç boyutlu grafiklere sahiptir. Bu arada gerçekçi grafiklerin platform oyunları için bir kıstas olmadığının altını çizeyim. Daha çok eğlence ve oynanışın, zaman zaman ütopik grafiklerin beşiğidir.