Limbo Oyununu İnceledik

Ufak boyutlu bir oyun olmasına rağmen oyuncular tarafından çok sevilen, kendisine has özgün bir havaya sahip olup yeni bir akım başlatan Limbo oyununu masaya yatırıyoruz.

Giriş

Limbo, ilk bakıldığında iki boyutlu basit bir oyun gibi gözüküyor ancak piyasaya sürüldüğünde deneyen oyuncular oyundan çok memnun kaldılar. Hatta Limbo’nun bu kadar sevildiğini gören diğer yapımcılar, Limbo oyununa benzer konseptlerde pek çok oyun piyasaya sürdüler. Peki Limbo’yu böyle özel kılan ve bu kadar sevdiren şey neydi?

Limbo oyununun kendisine has havasını henüz giriş bölümünde hissediyorsunuz. İki boyutlu bir oyun olan Limbo, adını karakterimizin isminden alıyor. Oyunda ufak bir çocuğu yönlendiriyoruz ve amacımız da kayıp olan kız kardeşimizi bulup geri dönebilmek. Bunun için bilmediğimiz ormanlara giriyoruz ve bu ormanlar hiç tekin değil.

Hikaye

Oyun hikaye anlamında yukarıda bahsettiğimiz gibi işliyor. Karakterimiz oyun boyunca kız kardeşini arayacak. Bunun için türlü zorlukların üstesinden gelmeye çalışacak. Oyunda hikaye size ara sahneler ile v.b. anlatılmıyor. Oyun size bulmaca ve gerilim temalarını yaşatmaya çalışıyor ve bunda oldukça başarılı seyrediyor.

Grafik ve Ses Kalitesi

Gerilim oyunlarında grafik ve ses kalitesi son derece önemli. Limbo da bu alanda başarılı bir yapım olmuş. Oyunun yapımcısı yalnızca siyah beyaz renklere yer vermiş. Yani oyunu yalnızca siyah ve beyaz renkler eşliğinde oynuyorsunuz. Oyunun yapımcısı bunu güzel bir gerilim unsuru olarak sunmuş. Siyah objelerin bulunduğu karanlık bölgelerde bir de derinden gelen güçlü sesler oyuna dahil olunca gerilim havası başarılı bir şekilde yansıtılmış.

Oynanış

Oyunun çok zor bir oynanışa sahip olmadığını ifade etmek gerekiyor ancak bazı noktalar gerçekten de çok zor. Özellikle yer çekimi ile başa çıkmanız gereken bulmacalar oluyor ve en ufak hatada karakterimiz oracıkta can veriyor. Bu yüzden oyunun bazı kısımları sizi zorlayabilir. Oynarken herhangi bir oyun hatasına da rastlamadım. Genel olarak başarılı bir oynanışa sahip. Zaten karakterimizin yaptığı hareketler ve bulunduğu bölgeler sınırlı.

Genel Değerlendirme

Oyuna Verdiğimiz Puan: 8.0 / 100

Limbo genel itibariyle düşük boyutlu olmasına karşın son derece güzel bir oyun. Hem bulmacaları hem gerilim dolu anları ile oynamaya değer bir yapım.

Cevap bırakın