2D Teriminin Anlamı ve 2D Oyun Türleri

İki boyutlu video oyunlarına günümüzde hala ilgi gösterildiği bilinen bir unsur olup, yazımızda 2D teriminin anlamına ve iki boyutlu oyun türlerine ilişkin olarak genel itibariyle bilgilere yer veriyoruz.

Video oyunu dünyası büyük bir geçmişe sahip olup, 2D oyunlar eskiden çok daha yaygın durumda idi ve bunda teknolojik gelişmelerin etkisiyle değişimler gözlemlendi. Artık günümüzde 3D video oyunlarının daha yaygın olduğu bilinen bir durum. Yine de 2D video oyunlarının hala bulunduğunu, bunun temel nedeninin ise teknik imkansızlıklardan ziyade oyun türleriyle alakalı olduğunu belirtmek gerekiyor zira bazı video oyunlarının tarz itibariyle iki boyutlu olması daha uygun olabiliyor.

2D terimi ne anlama geliyor?

2D teriminin anlamı “2 boyutlu” şeklindedir. Tipik düz video oyunlarında yaygın olarak görülen 2D oyunlarda genelde iki hareket ekseni bulunuyor. Aşağı, yukarı, sağ ve sol yapmanıza imkan tanınıyor. İki boyutlu oyunlar hareket anlamında çok fazla seçenek sunmamaktadırlar ve bu bağlamda üç boyutlu oyunlara nazaran çok daha basit bir mekanik yapılarının olduğunu söylemek mümkündür.

İki boyutlu olan video oyunlarında kontrollerin daha temel olması ve karakterin de 3D olmaması sistemin daha az yorulmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla iki boyutlu bir oyunu çalıştırmak, üç boyutlu bir oyuna nazaran bilgisayar ve konsollar için genel olarak daha kolay olmaktadır. İki boyutlu oyunlarda kameralar da büyük oranda basitleştirilmiş olup böylece oyuna doğrudan yan bölümden bakarsınız ve üç boyutlu oyunlarda olduğu gibi herhangi bir perspektif elde edemezsiniz. Öte yandan bazı iki boyutlu olan video oyunlarında derinlik yanılsaması oluşturabilmek için arka plan ve ön plandan farklı bir hızda kaydırılan parallax yani kaydırma isimli efekt kullanılmaktadır. Aşağıdaki oyun görseli buna gösterebileceğimiz bir örnektir.

İki boyutlu oyunlar ilk etapta son derece ilkel gözüküyordu ancak zaman içerisinde geliştireler ve 1990’lı yılların neredeyse sonuna kadar iki boyutlu grafikler yaygındı. Ancak 2000’li yılların başlamasıyla beraber artık üç boyutlu oyunlar yaygın hale gelmeye başladı ve üç boyutlu oyunların sahip olduğu ögelerden dolayı oyuncular kısa sürede üç boyuta daha fazla ilgi duymaya ve dolayısıyla daha büyük bir Pazar oluşturmaya başladılar. Bu durum üç boyutlu video oyunlarının kısa bir zaman içerisinde daha yoğun bir kitleye ulaşabilmesini sağladı. Bu zamana kadar yapılan ilk iki boyutlu video oyununun basit bir tenis oyunu olan Tennis For Two olduğunu da bir dipnot olarak belirtelim.

Güncel 2D Oyunlara Örnekler

Limbo

En başarılı iki boyutlu oyunlardan biridir. Platform oyunu olan Limbo içerisinde kız kardeşini kurtarmaya çalışan bir çocuğu kontrol ediyoruz. İki boyutlu olmasına rağmen oyun sahip olduğu atmosfer ile oyuncuları gerim gerim gerecek özelliklere sahiptir ve böylece son derece değerli video oyunlarından biri olarak bilinmektedir.

Cuphead

Dünyanın en zor video oyunlarından biri olan Cuphead yapımında oyuncular eşli olarak zorlu görevlerin üstesinden gelebilmek adına çaba sarfetmelidir ve yanmamak adına her an dikkat etmek ve reflekslerin de iyi olması gereklidir.

Öte yandan iki boyutlu diğer oyunlara ; Undertale, Katane Zero, Webbed, Shovel Knight, Dead Cells yapımları da örnek olarak gösterilebilir.

Cevap bırakın