AMD, Ryzen Çalışma Frekansları Konusunda Rekor Kırdı

Donanım dünyasının en ünlü markalarından biri olan AMD, Ryzen çalışma frekansı hususunda adeta rekor kırdı. Ünlü şirket, Ryzen 5 2600X ve 2700X donanımlarında çalışma frekans hızını 5.8 GHz üzerine çıkardı.

Bilgisayar donanımlarında özellikle grafik kartı ve işlemci aygıtlarında çalışma frekansları oldukça mühim bir konu. AMD, yeni Ryzen işlemcileri ile birlikte overclock gibi işlemler için oldukça elverişli çözümler sunduğunu bir kez daha gösterdi. Ortaya çıkarılan yeni bir rapor, yeni AMD Ryzen işlemcilerinin 5.8 GHz üzeri çalışma frekanslarına çıkabildiğini gösteriyor.

Yapılan bir overclock testinde Ryzen 7 2700X işlemci birimi, MSI X470 Gaming M7 AC anakart ile 5.884 GHz çalışma frekansına kadar çıkabildi. Normalde 4.3 GHz frekansa çıkabilen bu işlemci, böylece yeni bir rekoru egale etmiş oldu. Öte yandan bir diğer Ryzen işlemci olan Ryzen 7 2600X de 5.882 GHz frekansa çıkarak oldukça yüksek bir potansiyele sahip olduğunu gösterdi.

Elbette bu sonuçlar harika ve işlemcilerin bu performanslara çıkabildiğini görebilmek çok güzel. Fakat günlük kullanıcılar için bu işlemcileri bu frekanslarda kullanmak felaketle sonuçlanabilir. Eğer işleminizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, özellikle de overclock yapmaktan çok anlamıyorsanız hiç bulaşmamanız çok daha faydalı olacaktır.