Android ve iOS Kullanım Oranları 2018

Kantar Araşturma Kuruluşu tarafından iOS ve Android kullanım oranlarına dair yeni bir rapor yayınlandı. Böylece Android ve iOS kullanım oranlarında 2018 yılındaki durum belli oldu. İşte detaylar…

Mobil cihazlarda en fazla kullanılan işletim sistemleri Android ve iOS olarak dikkat çekiyor. Android’i Google, iOS’u ise Apple ortaya çıkardı. İki yazılım arasında kıyasıya bir rekabet var. Peki 2018 yılında hangisi daha fazla kullanılıyor?

Rapora göre Android kullanımı özellikle Avrupa ülkelerinde azaldı. Ancak İngiltere ilginç bir şekilde Android’e çok  daha fazla ilgi duymaya başladı. Android işletim sisteminin Almanya’da kullanım oranı yüzde 80.5, İngiltere’de yüzde yüzde 64.5, ABD’de yüzde 61, İspanya ve Çin’de ise yüzde 80 seviyesinde olması dikkat çekti.

Android işletim sisteminin İngiltere’de yükselişe geçmesinin altında yatan temel sebep Çinli akıllı telefon üreticileri. İngiltere’de Huawei ve Xiaomi telefonlarına artık çok büyük bir ilgi var. Özellikle Huawei telefonlarının ülke genelinde epey satılmış olması Android kullanım oranını da arttırmış oldu.

Çin’de en çok satın alınan telefon iPhone X olmasına rağmen Android işletim sistemi oranlarının çok daha yükselmesi dikkat çekiyor. Bunun altında yatan temel sebep ise Çin nüfusunun çok fazla olması ve elbette Çinli telefon devleri.

Hem Google’ın hem de Apple’ın anavatanı olan Amerika’da ise son durum Apple lehine. Her ne kadar Android işletim sistemi yüzde 61 ile daha çok kullanılıyor olsada iOS işletim sistemi kullanımında da büyük bir artış var.