Andrzej Sapkowski’nin The Witcher Savaşı Büyüyor!

Dünyanın en iyi video oyunu serilerinden biri olarak kabul edilen The Witcher’ın baş mimarı CD Projekt’e kullanım haklarını teslim eden yazar Andrzej Sapkowski, bu kararından pişman ve mahkeme yolunu tutuyor.

Günümüzün en çok beğenilen oyunlarından biri, gerek hikayesi gerekse oynanışı ile The Witcher serisi olurken, bu seri aslında ilk etapta bir kitap serisi olarak bizlere sunulmuştu ve yazarı da ünlü isim Andrzej Sapkowski idi. Yıllar önce kaleme alınan bu seri, video oyunu haline de dönüştürüldü. Bunun için CD Projekt tarafından Andrzej Sapkowski ile bir anlaşma yapılmış, Sapkowski’ye evrenin kullanılabilmesi için bir miktar ödeme yapılmıştı.

Sapkowski, yapılan tek seferlik ödeme yerine CD Projekt’e kar ortağı olmadığı için şu an çok pişman olduğunu söyledi ve dava yolunu tuttu. Yaşanan son gelişmelere göre Sapkowski, avukatı aracılığı ile CD Projekt şirketine karşı dava açtı. Söz konusu davada CD Projekt’in çıkardığı DLC’lerin telif haklarına aykırı olduğu iddia edilmekte.

Sapkowski, açtırdığı yeni dava ile 16.1 milyon dolar kazanmak istiyor. CD Projekt ise Sapkowski’ye 16.1 milyon dolar ödemeyi reddediyor. Yetkililer konu ile ilgili çalışmalara devam ediyor ve bu konuda yakında nihai sonucun açıklanması bekleniyor.