Apple, iPhone’ları Bilerek mi Yavaşlatıyor?

Akıllı telefon sektörünün en eski ve en çok konuşulan komplo teorilerinden biridir eskiyen modellerin bilerek yavaşlatıldığı iddiaları. Özellikle en büyük akıllı telefon üreticilerinden Apple firmasının her yeni iOS güncellemesi yayınlamasıyla telefonlarının yavaşladığını iddia eden kullanıcıların sayısı ayyuka çıkar. Peki Apple gerçekten böyle bir probleme isteyerek yol açabilir mi?

 

 

Yeni çıkan modellerin satılmasını sağlamak için önceki modellerin yazılımlarıyla o telefonları yavaşlatacak şekilde oynamak pek de etik bir hareket olarak kabul edilemez. Zaten Apple, Samsung, Google gibi global ölçekte söz sahibi firmaların da satışlarını yükseltmek için böyle şeylere ihtiyaçları olduğunu söylemek zor.

 

 

Ancak özellikle Apple iPhone kullanıcılarının iOS güncellemelerinin ardından telefonlarının yavaşladığını söylediğine hepiniz şahit olmuşsunuzdur. Hatta bu yazımızı okuyan bir çok kullanıcımızın “Evet bu benim de başıma geliyor!” dediğinizi duyar gibi oluyoruz. Fakat yeni yapılan bir çalışma bu iddiaların pek de gerçekçi olmadığını destekler nitelikte sonuçlar ortaya çıkarmış.

 

 

Çeşitli benchmark uygulamaları geliştiren Futuremark isimli bir firmanın gerçekleştirdiği ve bir yıllık verilerin değerlendirildiği bir çalışma 100.000’i aşkın iPhone modelini kapsamış. Elde edilen veriler Apple firmasının bu telefonları bilerek yavaşlatmadığı şeklinde.

Yapılan çalışmaya göre 2013 yılında piyasaya çıkan iPhone 5S modellerinde bile telefonun bilerek yavaşlatıldığına dair herhangi bir bulguya rastlanmamış. telefonların GPU ve CPU performanslarının uzun dönemde karşılaştırılması yapılmış ve iOS 9.0 işletim sistemindeki performans değerlerinin iOS 11.0 işletim sistemindeki performans değerlerine denk ya da çok yakın olduğu sonucuna varılmış.

 

 

Çalışmanın çarpıcı ufak bir detayı ise diğer modellerde CPU performans değerlerinin zamanla ufak ufak düşmeler yaşaması olarak kabul ediliyor. Buna sebep olan şey işletim sistemi mi yoksa işlemci birimlerinin zamanla yıpranması mı buna kesin bir cevap vermek güç.

Özetle Futuremark firması Apple firmasının telefonlarını bilerek yavaşlattığı iddialarının altının boş olduğunu söylüyor. Fakat telefonlarının yavaşlatıldığını iddia eden kullanıcıların sayılarının çokluğu göz önüne alındığında yapılan bu çalışmaların tarafsızlığının da ticari sırların korunması amacıyla zorlanabileceğini düşünmek pek de mantıksız gelmeyebiliyor. Yorum her zaman olduğu gibi siz son kullanıcıların, yani sevgili okurlarımızın.

Cevap bırakın