Avast Kullanma Rehberi

Avast antivirüs yazılımınızı nasıl kullanabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Avast, bilgisayarınızı ve telefonunuzu korumaya yarayan en önemli antivirüs programlarından biridir. Hem ücretsiz hem ücretli sürümü vardır. Ücretli sürümünde daha fazla avantaj sağlayan Avast, yine de ücretsiz sürümde de güçlü bir koruma sunmaktadır.  Şimdi size bilgisayar sürümü için Avast’ı nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

İlk olarak uygulamayı bilgisayarımıza resmi internet sitesinden indirelim ve ardından arayüzünü açalım. Arayüzde karşımıza Korunuyorsunuz ve altında da Akıllı Taramayı Çalıştır şeklinde yazılar çıkacak. Akıllı taramayı çalıştırarak uygulamayı açar açmaz hemen bilgisayarımızı tarayabiliriz. Fakat akıllı tarama tam tarama kadar kapsamlı değildir ve enine boyuna temizlik yapamaz. O yüzden akıllı tarama bittikten sonra tam tarama da yapmanızı öneririm. Tam taramayı da sol menüde bulunan Koruma, ardından da Antivirüs yazısına tıklayıp Tam Virüs Taraması Yürüt seçeneğini kullanarak yapabilirsiniz. Tam virüs taraması diğer tarama türlerine göre çok daha uzun sürer. Çünkü sisteminizi baştan aşağı tarayacak.

Avast her ne kadar virüs tarama programı olsada bunun dışında pek çok özelliğe sahip. Bunlara yine sol menüden ulaşabilirsiniz. Ücretsiz sürüm için de aktif olarak akıllı parola sistemini de kullanabiliyorsunuz. Bunun için sol menüde bulunan Gizlilik yazısına tıklayın ve ardından Parolalar yazısına girin. Parolalar alanından kendinize bir parola belirleyip kaydedin. Yalnız parolanızı unuttuğunuz taktirde geri dönüşü olmadığını unutmayın. Çünkü Avast’ın parolalar sistemi güvenlik nedeniyle değişirilememektedir.

Avast’ta hem mobil hem bilgisayarda Wi-fi denetleyicisi hizmeti de ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu hizmet kablosuz ağınızın güvenli olup olmadığını test eder ve sonucunu size bildirir. Bunu uygulamak için sol menüden Koruma, ardından da Wi-Fi Denetleyicisi yazısına tıklayın. Bu alanda Ağ Taraması butonuna basarak kablosuz ağınızın güvenlik taramasını başlatabilirsiniz.

Avast’ın ücretsiz  versiyonunda oyun modu da bulunuyor. Oyun moduna yine sol menüden ulaşabilirsiniz. Oyun modu, oyunların daha kararlı çalışması için antivirüs programını ona göre ayarlıyor. Ayrıca oyunları tek tek Avast’a tanıtmanıza da gerek yok çünkü Avast oyunları otomatik olarak algılayıp listesine ekliyor.

Avast programında bazı özellikler daha var ancak onlar ücretli yazılımda kullanılabiliyor ücretsiz olan yazılımı kullandığım için test etme fırsatım olmadı. Fakat özellikle mobil platformda ücretli yazılımın çok cazip gözüktüğünü söyleyebilirim. Yıllık cüzzi bir ücret ödeyerek cihazınızın çok daha gizli ve güvenli kalmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu ücret şu an için yıllık 80 TL civarı ancak ileride tabii artabilir. Ücretli özelliğe geçtiğinizde uygulamalar için özel şifre belirleyebilme, performans arttırıcı, gizli gezinme ve benzeri özellikler sizin  oluyor.

 

Cevap bırakın