Pek Çok Sıfır Android Telefonun Virüslü Olduğu İddia Edildi

Dünyanın en ünlü siber güvenlik şirketlerinden biri olan Avast, pek çok Android telefonun virüslü bir şekilde kullanıcılara satıldığını söyledi. Virüsün sebebinin onaylanmamış Android işletim sistemleri olduğunu açıklayan Avast, pek çok kullanıcıyı korkutacak duyurular yaptı.

Günümüzde akıllı telefon kategorisinde çok fazla marka bulunuyor. Bu markalardan bazıları Android işletim sistemini kullansada Google tarafından gereken onay verilmediği sürece yasal sayılmıyor ve virüs barındırma gibi sorunlarla karşımıza çıkabiliyor. Dünyaca ünlü siber yazılım şirketi Avast, bu konuda kullanıcıları uyarıyor.

Avast tarafından gelen açıklamaya göre yüzlerce Android işletim sistemli akıllı telefon tüketicilere virüslü bir şekilde teslim ediliyor. Özellikle ZTE, Archos ve myPhone gibi gerekli onayı bulunmayan markaların telefonlarını kullananların risk altında olduğu iddia ediliyor. Avast, söz konusu virüsün onaylanmamış Android işletim sistemlerinde bulunabileceğini ve temizlenmesinin oldukça güç olduğunu söylüyor.

Virüsün çalışma prensibi hakkında net bir bilgi bulunmuyorken Firmware düzeyinde olduğu ve Android’de hazır olarak yüklü uygulamalar ile birlikte cihaza yerleştiği iddia ediliyor. Varsayılan olarak cihazla birlikte size sunulmuş olan uygulamalar bu açıdan önem teşkil ediyor.

Avast, sorunun çözümü için Play Protect veya güvenilir bir antivirüs programının kullanılması gerektiğini açıkladı.