Android RAM Temizliği Yapma Yöntemi (Rehber)

Günümüzde yaygın olarak kullanılan Android işletim sistemli telefonlarda RAM temizliğinin nasıl uygulanabileceğiyle ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte detaylar…

Akıllı telefon alanında en çok kullanılan işletim sistemi olan Android, donanımlar için sunduğu kusursuz uyum ile dikkat çekerken, tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi Android akıllı telefonlarda da RAM bulunmaktadır ve RAM telefonun başarılı bir şekilde çalışabilmesi açısından çok önemlidir.

Android işletim sistemli telefonunuzda zaman zaman RAM temizliği uygulayarak cihazınızın performans olarak biraz daha iyi bir hale gelmesine imkan tanıyabilirsiniz. Peki Android cihazda RAM temizliği yapabilmek için uygulanması gereken adımlar nelerdir?

Android cihazda RAM temizliği için bu adımları uygulayın:

İlk olarak cihazınızın Ayarlar bölümünü açın. Pil ve Cihaz Bakımı seçeneğine dokunun. Açılan sayfada Hafıza bölümüne girip en çok kullanılan uygulamaları görüntüleyin. Şimdi Temizle komutunu vererek Android RAM temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil uygulamaların kaldırılması

Android işletim sisteminde RAM konusunda rahatlamanın kalıcı olarak sağlanabilmesi için kullanılmayan uygulamaların kaldırılmasını öneriyoruz. Bunun için kullanmadığınız mobil uygulamanın üzerine gelip basılı tutun ve Kaldır seçeneğine tıklayın. Bu uygulamanın yüklenmesini kaldırmak istiyor musunuz? Şeklinde soru gelecek olup, Tamam seçeneğine dokunarak onaylayabilirsiniz.

Kullanılmayan mobil uygulamaların kaldırılması hususu genel performans anlamında da son derece önemlidir çünkü depolama alanının dolması ve arka planda kullanılmayan uygulamaların sürekli olarak çalışması durumu akıllı telefona performans anlamında zarar verecektir.

Üçüncü taraf uygulamalar

Dilerseniz RAM temizliği yapan üçüncü taraf uygulamalara da yer vererek Android cihazınızda kolayca RAM temizliği yapabilirsiniz. Ancak güvenilir uygulamalar olmasına dikkat etmeniz ve yine resmi mağazadan indirmeye özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü bazı üçüncü taraf uygulamalar güvenli olmayabiliyor veya telefonda bir performans sorununu çözeceği yerde tam aksine performans problemine neden olabiliyorlar. Konuya ilişkin görüşlerinizi ve yardım taleplerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazmayı unutmayın.

Cevap bırakın