Android Ne Kadar Veri Bağlantısı Harcadığınızı Görün

Android işletim sistemi, cihazınızda kullandığınız mobil verinin istatistiğini tutabiliyor. Bu sayede ne kadar internet harcadığınızı görebiliyorsunuz.

Veri bağlantısından ne kadar tükettiğinizi bilmek özellikle sınırlı mobil veri paketi kullanıyorsanız önemli. Kotayı aştığınız zaman faturalı hat kullanıyorsanız fatura çok kabarıyor. Faturasız kullanıyorsanız da haliyle bakiyenizden ciddi ölçüde eksiliyor. O yüzden kotalı internet kullanırken Android veri hesaplama aracını kullanmanızı öneririz. Yalnız Android’in hesapladığı mobil veri tutarı ile interent sağlayacınızın hesaplamaları aynı olmayabilir. Yine de birbirine çok benzer değerleri görüntülersiniz.

Uygulamaya Geçelim;

  • Android cihazımızı açalım ve Ayarlar alanına girelim
  • Diğer… yazısına tıklayalım
  • Veri Kullanımı yazısına tıklayalım
  • Açılan ekranda Mobil Veriler yazısını göreceksiniz. En üstte bulunan bu yazı, mobil verinizin şu an da açık olup olmadığını ifade ediyor. İnterneti kullanmadığınız zamanlarda onun kapalı olmasını tavsiye ederim.
  • Mobil verilerin alt kısmında da Veri Kullanım Dönemi yazısı var ve onun yanında da bir aylık tarih var. O tarihi kendi isteğinize göre değiştirebiliyorsunuz. Tarihin üzerine tıklayarak hangi günler arasında ne kadar internet kullandığınızı görebiliyorsunuz.
  • Alt kısmında da bir grafik var grafiğin altında da seçtiğiniz tarihler arasında kaç MB internet kullandığınız yazıyor.

En Fazla İnternet Kullanan Uygulamanız Hangisi?

MB değerinin altında da en fazla hangi uygulamalarda internet kullandığınız yazıyor. Bu tabii sizin tercihlerinize göre değişiyor. Genellikle YouTube bu listenin başında olur ama dediğim gibi telefonundan çok video izlemeyen biri için durum farklı olabilir.

Kablosuz Veri Bağlantısını Da Görebilir Miyim?

Evet kablosuz ağınızı ne kadar kullandığınızı da yine aynı yerden görüntüleyebilirsiniz. Bunun için aynı bölümde sağ üst köşede yer alan üst üste üç nokta işaretine tıklayın. Ardından kablosuz kullanımı göster yazısının yanındaki kutucuğu da işaretleyin. Böylelikle artık kablosuz bağlantılarınızdaki istatistikler de gösterilecek.

Cevap bırakın