Android Şarj Koruma Yöntemleri

Android akıllı telefonunuzun şarjını aşağıdaki yöntemleri kullanarak koruyabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamalara Dikkat!

Android cihazınızda bulunan arka planda çalışan uygulamalar siz farkında olmasanızda cihazınızdan ciddi ölçüde şarj götürür. Özellikle de oyun, çeşitli tema uygulamaları gibi uygulamalarınız arka planda çalışmakta ise telefonunuzun şarjı çok daha hızlı tükenir. Bu yüzden bir uygulamayı indirmeden önce iki kez düşünmelisiniz ve eğer gereksiz ise arka planda çalışmadığına emin olmalısınız.

Akıllı telefonunuzda bazı varsayılan uygulamalar da arka planda çalışarak sizleri rahatsız edebilmektedir. Bu uygulamaları kaldırmanıza genelde sistem tarafından izin verilmez ama yine de devre dışı bırakarak bir nebze de olsa daha rahat bir ortam yaratabilirsiniz. Arka planda ne kadar az uygulamanız var ise o kadar iyi.

Hareketli Resimler Çok Şarj Götürür

Özellikle bayanlar olmak üzere pek çok akıllı telefon sahibi telefonu satın aldıktan sonra muhakkak özelleştirmeye, gözüne hoş gelecek şeyler eklemeye çalışır. Mesela Google Play Store’dan renkli klavye ekranları, hareketli ekran koruyucular ve duvar kağıtları ve bunun gibi şeyler aratılıp indirilir. Ancak bunlar telefonunuzun şarjının çok çabuk tükenmesine neden olur. Telefonunuzun duvar kağıdında ne kadar sade ve düşük boyutlu bir resim olursa şarj durumunuz için o kadar iyi. Haliyle hareketli resimlerden ve benzeri uygulamalardan maalesef uzak durmalısınız.

Öte yandan telefonunuzun ekran parlaklığı ve stand by moduna geçiş süresi ne kadar fazla ise şarjınız o kadar kısa sürede tükenecektir.

Gereksiz Uygulamaları Temizleyin

Sisteminizde sadece arka planda çalışanları değil, aynı zamanda gereksiz pek çok uygulamayı temizlemelisiniz. Kullanmadığınız uygulamaları bir bir cihazınızdan uzaklaştırarak kendinize daha özgür ve performanslı bir alan bırakın. Bu durum şarj hususuna da pozitif etki sağlayacaktır.

Kaliteli Şarj Aleti Kullanın

Bazı şarj aletleri telefonunuzun pilinin bozulmasına neden olur ve tabii böylelikle şarjınıza olumsuz etki yapar. Bu yüzden kaliteli şarj aletleri kullanmaya özen gösterin.

Mobil Veri – GPS ve Türevleri

Eğer mobil veri ile yani internet ile işiniz bittiyse ve bir süre telefondan tekrar internete bağlanmayacaksanız kapatmanız en iyisi. Çünkü telefonunuz veri bağlantısı, Wi-fi, GPS gibi hizmetler açıkken daha çok şarj tüketir.

Oyun ve Film

Eğer telefonunuzda çok film izliyor ve oyun oynuyorsanız haliyle telefonunuzun şarjı çok çabuk bir şekilde tükenecektir. Bu yüzden şarjınızın çabuk tükenmesini istemediğiniz zamanlarda oyun oynamayın ve film izlemeyin.

Orjinal Batarya

Ve son olarak orjinal batarya konusuna özellikle değinmek istiyorum. Cihazınızda mutlaka orjinal batarya kullanın. Bu sizin şarj durumunuz için çok daha yararlıdır ve bundan da önemlisi sağlığınız için çok önemlidir. Günümüzde telefon patlama vakaları hep batarya sıkıntılarından dolayı olmaktadır. Kalitesiz ve orjinal olmayan bataryalar yaralanmalara dahi neden olabilmektedir.

Cevap bırakın