Android System Webview Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazımızda Android System Webview ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyor, Android System Webview’in önbelleğini nasıl temizleyebileceğinize değiniyoruz.

Android işletim sistemini kullanmakta olan akıllı telefonlarda pek çok sistem bileşeni kullanıcılara ön yüklü olarak sunulmaktadır. Bunlardan birisi de Android System Webview’dir.

Derinlerde çalışan ve telefona yüklü olan yazılımların web içeriğini göstermeye yarayan bir sistem bileşeni olan Android System Webview, Android cihazlarda yerleşik olarak sunulmaktadır ve arka planda çalışıp telefonda yer alan uygulamaların web sayfalarını açmasına yardımcı olmaktadır. Mesela X uygulaması üzerinde bir internet sitesine dokunduğunuz zaman ilgili sayfa Chrome benzeri bir internet tarayıcısında çalışmaktadır. Söz konusu tarayıcı Android System Webview’dir.

Akıllı telefonlardaki bir uygulamada internet sayfası açmak için telefonunuzdaki varsayılan tarayıcıyı başlatma ihtiyacını ortadan kaldırmakta olan Android System Webview, Android’in eski versiyonlarında Chrome tarayıcısıyla beraber sunulmakta idi. Android 10 işletim sisteminden itibaren ise Play Store kullanılarak güncellenebilmekte olan bağımsız bir bileşen olarak konumlandırılmıştır. Fakat bazı güncellemeler zaman içerisinde bu bileşenin hatalı olarak çalışmasına sebep olabiliyor. Bu gibi durumlarda kullanıcılar Android System Webview önbellek temizliği yapabilirler.

Android System Webview Önbellek Temizliği Nasıl Yapılır?

Android System Webview’i Android 9 ve önceki versiyonlarda devre dışı bırakabiliyorsunuz. Fakat yeni telefonlar daha yeni Android versiyonları kullandığından bileşeni kaldırmanız durumunda bir uygulamada web bağlantısına tıkladığınızda açılmaz. Bu yüzden önbellek temizliği yapmanızı öneririz. Önbellek temizliği yapabilmek için telefonunuzun Ayarlar ekranına, ardından Uygulamalar bölümüne, oradan Android System Webview kısmına girip sonrasında da Depolama yolunu takip ederek Önbelleği Temizle komutunu verebilirsiniz.

Cevap bırakın