Bilgisayarın Performansına En Fazla Etki Eden Yükseltmeler

Bilgisayarınıza upgrade yaparken hangi donanımlara daha fazla öncelik vermeniz gerektiği hakkında bilgiler paylaşacağız. Bilgisayarın performansına en fazla etki eden yükseltmelerden bahsedeceğiz.

RAM Takviyesi

Bilgisayarın hızlanması için yapılabilecek yükseltmelerdendir. RAM donanımları eskiden çok ucuza bulunabiliyorken günümüzde sıfırları oldukça pahalandı. Yinede işlemci ve grafik kartı gibi donanımlara nazaran çok daha ucuza elde edilebiliyorlar. Bilgisayarınızın RAM ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek için rutin yaptığınız bir iş sırasında Görev Yöneticisi ekranını açın ve Performans sekmesine gelerek Bellek kullanım oranlarınızı inceleyin. Kullanım oranının %90’a dayanması durumunda RAM değişim zamanı gelmiş demektir. Veyahut AAA bir oyun açın ve bellek kullanımınızı MSI Afterburner gibi programlar aracılığıyla oyun esnasında inceleyin. RAM kullanımı maksimuma kadar yükseliyorsa ve oyunda takılmalar oluyorsa da RAM değişikliğine gitmeniz gerekiyor. RAM alırken bilgisayarınızın anakartı ile uyumlu olması gerektiğini unutmayın. Bu konuda yeterli bilginiz yok ise bir uzmandan yardım almalısınız.

Grafik Kartı

Oyunlarda kuşkusuz en fazla performans sağlayan donanım budur. Bir bilgisayarda işlemciniz kötü ise fakat grafik kartınız iyiyse oyunları yine idare eder seviyede oynayabilirsiniz ancak eğer grafik kartınız kötüyse işlemciniz iyi olsa bile oyunlarda bilgisayarınızın çuvalladığınızı göreceksiniz. Netice itibariyle oyunların çoğunda en kilit görevi grafik kartı yerine getirir. Bu sebeple grafik kartlarının fiyatları genellikle daha pahalıdır ve oyun bilgisayarlarında işlemcilerin fiyatlarından kısılıp grafik kartına yatırım yapıldığını görürüz. Sonuç itibariyle işlemci grafik kartına darboğaz yapmayacak seviyede olması genel olarak yeterlidir.

İşlemci

Elbette işlemci performansı özellikle çoklu işlemler için son derece önemlidir. Kalitesiz, gücü zayıf bir işlemcide bilgisayarınız çuvallayacaktır. Fakat günlük işlemlerinizde başarılı iseniz ve çok çok eski bir işlemciniz yok ise işlemci upgrade işlemlerinde acele etmeyin. Çünkü yeni bir işlemci demek eski anakartınızı da değiştirmeniz demektir. Bu RAM gibi donanımları da uyumlularıyla değiştirmenizle sonuçlanabilir. Grafik kartını uygun slot ve desteğin sunulduğu her kasaya takabilirsiniz ancak işlemcide durum böyle değildir. Öte yandan işlemcilerde kaliteli soğutma ve sessiz çalışma için ayriyetten soğutma sistemi de almanız gerekebilir çünkü stok soğutucu gürültülü olup pek başarılı değildir. Netice itibariyle işlemci upgrade son çare olmalıdır. Genellikle bilgisayarın anakartı ve işlemcisi çok eskidiğinde işlem yapılacaksa RAM ve grafik kartı takviyesi yapılmalıdır fakat bunun da değip değmeyeceği iyi hesap edilmelidir. Sonuç olarak çok eski bir işlemci ve sisteme güçlü bir grafik kartı ve RAM takarsanız darboğaz yaşanabilir. Bu da ek bir işlemci, anakart masrafı doğurabilir.