Bir Dönemin Efsanesi Olan Ancak Artık Aktif Olmayan 3 Uygulama

Bu içeriğimizde bir dönemin efsanesi konumunda olsalarda artık aktifliğini yitirmiş, kapatılmış durumda olan üç uygulamaya değiniyoruz.

Eskiden son derece popüler olan ancak günümüzde artık devre dışı kalan, kapatılan veya yapı olarak tamamen değiştirilen bazı uygulamalar bulunuyor. Biz yazımızda bu uygulamalardan bir dönem en popüler olan üçüne sizler için değineceğiz;

Google+

Kuruluşu 2011 yılına dayanan Google+ platformu Google Plus açılımına sahip olup, platform Twitter, Facebook gibi sosyal medya ağlarıyla benzer bir yapı sunuyordu. Google’ın sahibi olması sebebiyle büyük umutlarla kurulan bir sosyal medya ağı olup 2019 yılına gelindiğinde ise tarihin tozlu raflarına karıştı çünkü platform beklentileri karşılamayarak kapatılmak zorunda kalındı. Google gibi büyük bir devin başarısız bir girişimi olarak tarihe geçti.

Periscope

Kuruluşu 2015 yılına dayanan Periscope, pek çok ünlü programa nazaran çok daha kısa süre aktif kalan bir yazılım oldu. 2021 yılında maliyetlerde yaşanan muazzam artış nedeniyle kapatıldı. Ancak sadece 6 yılda inanılmaz başarılar yakalamıştı. 2015 yılında kurulmasından sonra sadece 10 günlük bir süre zarfında 1 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmayı başarmış ve 10 milyon aktif kullanıcıya ulaşması da sadece 4 ay sürmüştü. Zamanla kullanıcı sayısını hızla kaybeden platform en sonunda 2021 yılında tarihin tozlu rafları arasındaki yerini almıştı.

Windows Live Messenger

MSN Messenger ismiyle de bilinen Windows Live Messenger, bir dönemin en fazla kullanılan iletişim uygulamasıydı. Bilgisayarların altın çağını yaşadığı 2000 – 2010 yılları arasındaki dönemde muazzam başarılara imza atan MSN, o dönem günümüzün WhatsApp’ı gibiydi. Platformdaki en sevilen özellikler ise hareketli büyük çıkartmalar göndermek ve aynı zamanda görüntülü konuşma yapmak idi. Bunun yanında dosya gönderimi de yine MSN üzerinden kolayca yapılabiliyordu. Sürükle Bırak mantığının en çok yakıştığı iletişim uygulaması idi. Günümüzde ise Skype ismiyle tamamen şekil değiştirmiş bir yapıda aktif olsada eski popülerliğinden çok uzak olduğunu belirtmek gerekiyor.

Cevap bırakın