Boss Terimi ve Bosslar Hakkında Bilgiler

Oyunlarda bosslar oyunculara adeta zor anlar yaşatmakta olan bölüm sonu canavarları veya karakterleri olup, yazımızda bu hususa detaylarıyla değiniyoruz.

Video oyunu kategorisinde bosslar, genellikle düzenli olarak karşımıza çıkan standart düşmanlardan çok daha güçlü olan, özel güçlere sahip olan düşmanlardır. Oyunlarda ilerlerken boss süper güçlü bir karakter veya canavar olarak karşımıza çıkabilmektedir ve bölümleri tamamlayabilmek adına onları yok etmemiz gerekebilmektedir.

İlk olarak 1980’li yıllarda arcade oyunlarla ortaya çıkmış olan boss kavramı, oyunculara bir meydan okuma hissi ve heyecan hissi katabilmek için kullanılmaktadır. Tüm oyun türlerinde ve platformlarda oyunların bir parçası haline gelmiş olan bosslar, oyundaki önemli bir mihenk taşı olup, genellikle bir seviyenin sonunu işaret ederler ve onları öldürerek hikayeyi ilerletebilirsiniz.

Bossların sahip olduğu bazı önemli saldırı düzenleri ve özellikleri bulunmaktadır. Söz konusu saldırıları anlayabilmek için oyunun ilk etabında savunmaya ve kaçınmaya dayalı bir oyun sistemi tercih edilebilir. Rakibin zayıf noktaları saptanarak onun üzerine yoğunlaşılarak hamlelerde bulunulabilir. Bosslar tüm oyunlarda olmayabilir fakat aksiyon oyunlarında genellikle olmazsa olmazdır. Hatta bazı seviyelerde birden fazla boss ile aynı anda savaşmak da meydana gelebilir ve bu zorlu rakipler aşıldığı zaman doğal olarak oyuncu önemli bir başarı hissi yakalar ve bu da oyuna daha çok asılmasını sağlar. Ancak söz konusu bölümler geçilemediğinde oyuncunun tam aksine oyundan soğumasına yol açabilir.

Bossların yaygın olduğu video oyunları:

  • The Wİtcher 3 Wild Hunt
  • Metal Gear Solid
  • Sonic the Hedgehog
  • Asssassin’s Creed Valhalla
  • Final Fantasy

Bunlara daha pek çok oyun daha dahil edilebilir. Aklınıza gelenleri hemen aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın