Oyunlarda Boss Nedir Boss Ne Demek?

Oyunlarla az çok aranız varsa boss terimini illa duymuşsunuzdur. Peki boss kelimesinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Boss bildiğiniz gibi İngilizce’de patron anlamını taşıyan bir kelimedir ancak oyuncular bu terimi oyun dünyasında daha farklı bir anlamda kullanmaktadırlar. Hatırlarsanız Super Mario oyununun son evresinde kızı bir ejderhaya benzer yaratıktan kurtarıyorduk ve o yaratık epey güçlü ve büyüktü. İşte bossa en güzel örneklerden biri odur. Oyunlarda belli aşamalarda sınırlı sayıda çıkan, genellikle karakterimizin gücünden çok daha güçlü olan NPC’lerdir. Yapay zeka ürünü olan bosslar, oyunlarda bizi en fazla zorlayacak olan botlardır.

Günümüzde pek çok oyunda boss görebilirsiniz ve bu bossların ortak özelliği çok güçlü olmalarına rağmen yapay zekalarının biraz zayıf olması ve ağır hareket etmeleridir. Bu yüzden dikkatli olursanız bossları da sorunsuz bir şekilde devirerek hikaye modunuza keyifle devam edebilirsiniz. Ancak bazen belirli seviyeye gelmeden boss devirmek bazı oyunlarda imkansız olabiliyor. Bu unsura dikkat etmek gerekiyor.

Yine bosslara karşı mücadeleleriniz için size güzel bir ipucu daha verelim; Bosslar ağır ama güçlü oldukları için onlardan darbe almamalıyız. Mesela bizim üç darbemiz onun bir darbesine eşitse o halde ondan darbe almadan üçten fazla vurmalıyız ki kazanalım. Yani onun ağır olmasından yararlanacağız. Bunun için de bulunduğumuz alanı çok iyi kullanmamız, boss tarafından yapılan saldırılardan kaçmamız ve serice saldırmamız lazım. Bossun saldırı taktiğini ve zayıf yönlerini kavradıktan sonra ve gerekli kıvraklık beceresini gösterdikten sonra zaten galip gelen siz  olacaksınız.

Cevap bırakın