Oyunlardaki Botlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda video oyunlarındaki botlarla ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara yer veriyoruz. İşte tüm detaylar…

Video oyunlarında botlar, otomatik olan görevleri yerine getirebilmek için tasarlanan bilgisayar programları olup, kaynak toplama, oyun görevini ilerletme, savaşa katılma v.b. pek çok fonksiyona sahip olabilirler. Botlar bir görev için programlanmışlardır.

Botlar oyunlarda çeşitli şekillerde kullanılabilmektedir. Bir botun türüne göre farklı görevlerde görevlendirmek mümkün olmaktadır. Mesela MMO yapımlarında cevher v.b. toplama görevleri olabilir.  Bazen oyun geliştiricileri oyuncuların oyun içeriğinde ilerlemelerine yardımcı olabilmek için kendi botlarını veya otomatik araçları kullanmaktadırlar. Botlar belirli konumlara otomatik bir biçimde seyahat etmek,  v.b. için de programlanabilir.

Botların yaygın olarak kullanıldığı video oyunlarından bahsedecek olursak da ; Halo 2, EVE Online, World of Warcraft, RuneScape, Unreal Tournament, Left 4 Dead, Dota 2 oyunlarını örnek olarak gösterebiliriz.

Sonuç olarak botların video oyunlarında görevleri otomatik hale getirebilmek için tasarlanan bilgisayar programları olduğunu ve online oyunlarda kullanıldığı zaman diğer oyunculara karşı büyük bir haksız rekabete neden olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda oyunlarda bot kullanılması genelde çoklu oyuncu modlarından banlanmakla sonuçlanan bir durumdur.

Cevap bırakın