Elden Ring Beyaz Ekran Sorunu Çözüm Rehberi

Video oyunlarından Elden Ring hususunda beyaz ekran probleminin nasıl giderilebileceğine değiniyoruz. İşte detaylar…

Sevilen bilgisayar oyunlarından Elden Ring üzerinde meydana gelen beyaz ekran sorunu için başvurulabilecek olan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Söz konusu yöntemlere maddeler halinde değinmekteyiz;

Sürücü Güncellemesi

Beyaz ekran problemini giderebilmek amacıyla kullanılabilecek olan yöntemlerden biri sürücü güncellemesi yapmaktır. Grafik kartı sürücüsünü güncellemek en çok işe yarayan yöntemdir. Grafik kartı sürücüleri, kartın stabil, doğru bir şekilde çalışabilmesi açısından mühimdir. En son grafik sürücüsü güncelleştirmesini Windows Update ekranında Windows İsteğe Bağlı Güncellemeler kısmından yapmak mümkündür.

Zaten grafik sürücüleriniz güncel ise o halde farklı yöntemlerden yararlanmaya başlayın:

Yüksek Performans Modu

Windows işletim sisteminin kendi içerisinde performans ayar modları bulunmaktadır. Yüksek performans modu da bunlardan biridir. Elden Ring grafik tabanlı bir oyun olduğu için yüksek performans modunda çalıştırmalısınız. Bunun için Windows’un Sistem ekranına gidin (Ayarlar içinde bulunur veya Windows + I kısayoluyla ulaşabilirsiniz) ardından Monitör seçeneğine girip Grafikler seçeneğine tıklayın. Sonrasında listeden Elden Ring’i seçip, Ring’in .exe dosyasını açınız ve seçeneklere tıklayarak açılan menü içerisinden Yüksek Performans veya Belirli GPU seçeneğine tıklayıp en performanslı kartı seçiniz ve kaydediniz.

Uygulamaları Devre Dışı Bırakmak

Sorunu çözebilmek adına kullanılabilecek yöntemlerden birisi de uygulamaları devre dışı bırakmaktır. Örneğin Discord programını, anitvirüs programını ve diğer benzer programları devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece oyuna daha çok odaklanabilir ve sisteminizin de hata vermesinin önüne geçebilirsiniz.

Oyunu Güncelleştirin

Bazen sorun sistem güncellemesinin dışında oyun güncel olmadığından da kaynaklanabiliyor. Bu gibi durumlarda oyunu güncelleştirerek sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için oyunu yüklediğiniz platform üzerinden örneğin Steam üzerinden yüklemişseniz Steam üzerinden güncelleştirme yapabilirsiniz. Steam  üzerinde güncelleme yapabilmek için kütüphane kısmında Elden Ring’i seçip Güncellemeleri Kontrol Et yazısına tıklayarak bunu yapabilirsiniz. 

Cevap bırakın