En İyi Ücretli Forum Scriptleri

Forum sitesi kurmak isteyenler için kullanabilecekleri en iyi ücretli forum scriptlerini açıklıyoruz.

Xenforo

Türkiye’de son zamanlarda yaygınlaşan ücretli bir forum scriptidir. 2014 yılından itibaren 140 Dolar fiyat ile satılmaktadır ve ek özelliklere göre bu fiyat değişkenlik göstermektedir. Eğer siteyi Xenforo yazılımını oluşturan ekibe kurdurtmak isterseniz kurulum için de ek ücret almaktadırlar. Xenforo reklamının bulunmadığı sürüm için de yine ek ücret ödemeniz gerekir.

Seo konusunda oldukça başarılı bir forum scriptidir ve Türkiye’nin önemli bazı forumlarında kullanılmaktadır. Buna örnek olarak Technopat Sosyal, Webtekno Forum gibi forum siteleri gösterilebilir. Bu forumlar Xenforo yazılımına sahiptir. Görünüş itibariyle rakibi Vbullettin’e benzemektedir.  İddialara göre Xenforo, Vbulletin’in yıllardır devam eden liderliğini sona erdirmiştir hatta Vbulletin’in ekibindeki çalışanlar yavaş yavaş Xenforo çatısına transfer olmaya başlamışlardır. Xenforo kaliteli bir script olmasının yanı sıra oldukça hızlı olmasıyla dikkat çekmektedir. Genellikle bu yazılıma sahip sitelerin hızı son derece iyidir. Sayfa arası geçiş hızı konusunda başarılı olan Xenforo aynı zamanda SEO hususunda da taktir edilesi bir yazılımdır. Php kod diline sahiptir ve görünüş itibariyle de göze hoş geldiğinin altını çizmek gerekiyor.

Vbulletin

Türkiye’de ücretli forum yazılımı denince akla gelen ilk forum scriptidir. Oldukça köklü bir geçmişi vardır ve eklenti, tema yönünden çok zengindir. Ücreti tıpkı Xenforo’da olduğu gibi istenen özelliklere göre çeşitlilik arz etmektedir. Php kod diline sahiptir. Güvenlik açısından da oldukça güçlü bir scripttir. Türkiye’de en yaygın forum yazılımıdır denilebilir. Ünlü köklü forumlar genellikle bu scripti kullanırlar. Buna örnek olarak; Forum TR, R10 gösterilebilir. Ancak dediğimiz gibi günümüzde Xenforo ciddi bir atak yaptı ve artık o da tercih edilebilir bir script haline geldi. Sonuç itibariyle ikisinden hangisini kullanırsanız kullanın güvenli ve SEO dostu bir siteye sahip olacaksınız.

 

Cevap bırakın