VPN Nedir Ne Gibi İşlevleri Bulunmaktadır?

VPN, Virtual Private Network ifadesinin kısaltılmış biçimi olup Türkçe karşılığı Sana Özel Ağ gibi bir anlam taşımtaktadır. VPN temel olarak kullanıcının internete farklı bir IP adresi ile bağlanmasına yarar.

VPN, özellikle internet erişimi hükümetler tarafından kısıtlanan ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çin, Kuzey Kore gibi ülkeler bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bu ülkelerde devletler bazı internet sitelerini kapattığında bu sitelere erişmek mevcut IP ile mümkün olmaz.

Bizim ülkemizde de devlet sakıncalı bulduğu internet sitelerini kapatmaktadır. Özellikle yetişkin siteleri ve ücretli yazılımları ücretsiz dağıtan siteler, kumar siteleri bunlardan nasibini almaktadır. Bu gibi sitelere erişmek isteyen kullanıcılar da çareyi VPN’de görmektedir. VPN, internet kimliğinizi değiştirerek interneti özgür bir şekilde herhangi bir kısıtlama olmadan kullanabilmenize olanak sağlar.

VPN Nasıl Kurulabilir?

Kullanıcılar VPN kurmak için genellikle tarayıcının eklenti sayfasını kullanırlar. Örneğin Google Chrome tarayıcısının eklenti sayfasına VPN yazılarak VPN uygulamaları bulunup tarayıcıya eklenebilir. VPN uygulamaları arasında örneğin Zenmate uygulaması en yaygın kullanılan VPN eklentilerinden biridir.

Cevap bırakın