Wi-Fi Bağlantısı Önceliğini Ayarlama Yöntemi

Kablosuz ağlar günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmakta. Halka açık yerlerde, alışveriş merkezlerinde kablosuz ağ araması yaptığınız zaman pek çok kablosuz ağın bağlanılabilir olarak ortaya çıktığını görebilirsiniz.


Eğer aynı anda birden fazla ağa bağlanabiliyorsanız, bu ağlar arasında bir öncelikli sıra verebilirsiniz.Windows işletim sisteminde bir ağ için otomatik bağlanma seçeneğini işaretlediğiniz zaman bundan sonra her Wi-Fi açtığınızda o ağa bağlanmaya çalışır. Bağlanabileceğiniz ağların önceliklerini değiştirerek Wi-Fi önceliği sıralaması yapabilirsiniz.


İşleme başlayalım

İlk olarak bilgisayarımızda komut istemini açalım. Komut İstemi ekranını açmak için arama seçeneğine Komut İstemi yazın. Komut istemine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. netsh wlan show profiles şeklindeki komutu çıkan ekrana yapıştırıp klavyenizden Enter tuşuna basın.


Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza tüm ağların bir listesi çıkacaktır. Şimdi hangi ağlara öncelik vereceğinizi belirleyebilmek için sıradaki komutu yani netsh wlan show interfaces komutunu girip klavyenizden Enter tuşuna basın.


Böylece bağlanmak için kullandığınız adaptörlerin adını görebileceksiniz. Ağ önceliğini değiştirebilmek için netsh wlan set profileorder name =”WiFi İsmi” interface=”Wi-Fi” priority=1 bu komutu yazın. Farklı bir ağa da aynısını yapıştırın ancak Wi-Fi ismi ve kodun sonundaki 1 sırasını kendinize göre değiştirin.


Bunu yaptığınız zaman bilgisayarınız Wi-Fi ağına otomatik olarak bağlanırken ilk olarak 1. sırada konumlandırdığınız ağa bağlanmaya çalışacak, eğer bağlanamazsa hemen sıralamadaki diğer ağlara bağlanmaya çalışacaktır.

Cevap bırakın