Exoprimal İncelemesi

Yazımızda dinozor temalı video oyunu Exoprimal’i masaya yatırıyor, oyunun olumlu, olumsuz yanlarına ilişkin bilinmesi gereken hususlara ayrıntılı olarak değiniyoruz.

Capcom eliyle geliştirilen ve yayıncılığını da yine Capcom firmasının üstlendiği Exoprimal video oyunu, aksiyon kategorisi dahilinde kendisini gösteren çoklu oyuncu desteği bulunan bir yapımdır. Oyun hem konsollar hem de PC platformu için çıkmıştır. Konsol tarafında hem PlayStation hem de Xbox tarafında kendisini göstermiştir.

Oyun dinozorların işgal ettiği bir Dünyayı konu edinmektedir. Kendi başınıza oluşturduğunuz karakter ile oyuna başlayıp oyun içerisinde dinozorlar ile mücadele ederek maçı ilk bitiren takım olmaya çalışmaktasınız. Yani oyunun temeli buna dayanmaktadır. Takım tabanlı aksiyon oyunudur ve içinde Dino Survival isimli bir mod bulunmaktadır. Söz konusu oyun modunda birbirini tamamlayan görevlerle beraber oyunun derinliklerine değin takımınızla yolculuk etmektesiniz ve aksiyon dolu bir deneyim yaşamaktasınız.

Oyunda ilerledikçe zorluk seviyesi artmakta. Ancak hikayenin gerek sunum gerekse temel dinamikleri bakımından hayal kırıklığına neden olduğunu çünkü hikaye yapısı ve anlatımı hususunda zayıf bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

Oyunda kaçınma mekaniği veya bloklama mekaniği yok ve bu önemli bir eksiklik. Sadece bazı karakterlerde kullanılabilmekte olan kaçınma özelliği bulunuyor ve söz konusu özelliği kısıtlı bir süre zarfında kullanabiliyorsunuz. Vuruş hissi konusunda zayıf olan oyunda silahı ateşlediğinizde karşıdakine vuruş hissiyatını iyi alamıyorsunuz.

Harita çeşitliliği konusunda da maalesef zayıf olan oyunda zaman zaman harita nedeniyle yön karmaşası yaşayabilir ve yanlış yerlere gidebilir, dolayısıyla oyun içerisinde tekrara ve istenmeyen durumlar içerisine düşebilirsiniz.

İçinde toplam 10 oynanabilir karakter barındırmakta olan video oyununda bunlardan 4’ü Assault bölümünde, 3’ü tank bölümünde ve diğer 3’ü ise Support bölümünde karşımıza çıkmaktadır. Karakterlerin kendisine has ve özel hissettirdiğini ve bu bakımdan başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu da oyundan alacağınız keyfi artırabilecek bir unsurdur.

Fiyat tarafında biraz tuzlu olan Exoprimal, bunun karşılığını vermeyi ise maalesef başaramıyor. Sonuç itibariyle oyunun eksilerinin artılarından fazla olduğunu söyleyebiliriz.

İNCELEME NOTUMUZ : 4.5 /10

Cevap bırakın