Facebook Yeni Yüz Tanıma Sistemiyle Kaybolan Kullanıcılarını Bulacak

Son zamanlarda gizlilik ihlalleri ile gündeme  gelen Facebook, yaşadığı sorunları yeni yüz tanıma sistemi ile bertaraf etmeyi umut ediyor. Ünlü sosyal medya platformu artık yüz tanıma sistemi kullanıyor.

Facebook ekibi tarafından hazırlanan yeni bir teknoloji olan yüz tanıma sistemi Görünmez Arkadaşlar ismini taşımakta. Görünmez Arkadaşlar özelliği, Facebook üzerinde kayıp ihbari alınan bir kişinin yüz tanıma özelliği sayesinde arkadaşlarına bildirim gelmesini sağlıyor.

Örneğin siz bir arkadaşınızla eskiden bir fotoğraf çektirdiniz ve onu Facebook’a yüklediniz diyelim. O kişi daha sonra kaybolduysa ve hali hazırda polis tarafından aranıyorsa, Facebook ekibi tarafından kayıp olarak ortaya çıkarılabiliyor. Kayıp ihbarı da size Facebook üzerinden bildiriliyor. Arkadaşınızın durumunu böylece öğrenebiliyor, konu hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Kayıp olan kişi hakkında Facebook’a en  ufak bir bildirim geldiğinde bundan potansiyel arkadaşları da bildirim alarak haberdar oluyor. Böylece kayıp kişinin bulunması yolunda önemli bir umut ışığı ortaya çıkıyor.

Facebook, uzun zamandır veri skandalları ile boğuşuyor ve bu durum şirkete son zamanlarda ciddi bir zarar vermiş durumda. Ünlü şirket şimdi bu hamlesi ile biraz da olsa kullanıcılarının güvenini kazanmayı başarabilir. Facebook’un, kullanıcıları cezbedebilmek adına ilerleyen süreçte de pek çok aktivite ortaya koyacağını düşünüyoruz.