Sahte Facebook Sayfasını Ayırt Etme Yöntemi

Günümüzde sahte sosyal medya hesapları bir hayli fazlalaştı. Özellikle de Facebook’da bolca karşımıza çıkıyor. Peki sahte bir hesap nasıl fark edilir? Yeni içeriğimizde bu konuyu ele aldık.


Sahte Facebook sayfaları zamanınızı boşuna çalabilir ve eğer ürün satışı yapıyorsa dolandırılabilirsiniz. Bu gibi durumlara karşı dikkat etmeniz gerekiyor. Sahte bir Facebook sayfasını tespit edebilmenin bazı yolları vardır.


Sahte Facebook sayfaları doğrulamaya sahip değildir yani kimlikleri Facebook ekibi tarafından onaylanmamıştır. Elbette bir sayfanın doğrulanmamış olması kesin sahte olduğu anlamına da gelmez. Netice itibariyle gerçek olan ancak çeşitli sebeplerden kimlik onayı yapılmayan pek çok sayfa vardır.


Gerçek sayfalar paylaşımlarına daha fazla dikkat eder ve müşterilerini, hedef kitleyi arttırabilmek yönünde daha uygun ve resmi paylaşımlarda bulunur. Sahte sayfalar ise genellikle gerçek olamayacak kadar iyi görünen yarışmalardan bahseder ve resmiyetten uzak paylaşımlar yapar.


Sayfanın kategorisini ve ismini kontrol etmek, sahte hesabı belirleyebilmek açısından önem taşır. Orjinal isimle sahte isim arasında fark bulunabilir. Örneğin orjinal bir isim Nike ise face sayfa bunu NIke şeklinde açabilir veya Nike1 şeklinde isimlendirmelerde bulunabilir. Sahte hesaparın sunduğu bilgilere de dikkat etmek gerekir.

Mesela hangi adresi, hangi telefon numarasını ve mail adresini irtibat için bıraktığına bakılmalıdır. Herhangi bir bilgi verilmediyse veya bilgiler şüpheliyse dikkat etmek gerekir. Bilgilerin yanlış olduğunu anlamak için o markanın resmi internet sitesine bakın. Oradaki irtibat bilgileriyle kıyaslayın.


Cevap bırakın