Sosyal Medya Uzmanları Hakkında Bilinmesini Gerekenler

İnternet teknolojisinin yoğun gelişimi ile birlikte pek çok yeni meslek grubu da karşımıza çıktı. Sosyal medya uzmanlığı da bunlardan biri oldu.

Sosyal medya uzmanlığı, sosyal medya üzerinden marka pazarlama stratejilerinin doğru belirlenip uygulanması adına son derece önemli olup, sosyal medya uzmanları daha çok üretim ve yönetim hususunda tecrübeli olan, dijital dünya ve platformlara hakim kişilerdir. Sosyal medya uzmanlığı resmi bir meslek olmayıp herhangi bir bölümden mezun olma şartı aranmamaktadır. Bu hususta gerekli eğitimi alıp gerekli iletişim becerilerine sahip olan herkes sosyal medya uzmanı olabilir.

Bir sosyal medya uzmanının dijital platformlara hakimiyetinin yanı sıra pazarlama , yazılım ve grafik konularında da hakim olması beklenmektedir. Sosyal medya uzmanları bu bağlamda sürekli kendilerini geliştiren , yeniliklere açık ve gelişimlere kolayca adapte olabilen kişilerdir. Sosyal medya uzmanları her sosyal medya platformunun nasıl işlediğini bilir ve bu platformlarda farklı stratejiler uygular. Örneğin Twitter için hazırlanan bir reklam içeriği Instargam üzerinde Twitter’da olduğu kadar etkili olmayabilir. Dolayısıyla her bir kanal için farklı içerikler optimize edip müşterilerine sunar.

Sosyal medya uzmanları rakip markaların sosyal medya stratejilerini de inceleyip analiz eder ve kendi stratejilerini daha geniş kitleye hitap edecek şekilde düzenler. İlgi çekici içerikleri sosyal medya platformları üzerinde yayınlayıp kime nasıl hitap edeceği konusunda bilinçli davranır. Hangi içeriğin hangi kesim tarafından ilgi gördüğünü belirleyip sonraki paylaşımlarını da buna göre düzenler.

Sosyal medya uzmanının çalışacağı firmanın sektörü ilgili olarak bilgi sahibi olması da son derece önemlidir. Bunları dijital dünyada gerçekleşen trendleri analiz ederek düzenler. Bu noktada üretkenlik sosyal medya uzmanlığı açısından son derece mühimdir. Sosyal medya uzmanlarının SEO konusuna da hakim olması ve gereken araçları başarılı olarak kullanabilmesi gerekir. Aynı zamanda kriz yönetimi hususunda da efektif olmaları gerekir.

Cevap bırakın