Facebook Yüzlerce Uygulamayı Sisteminden Kaldırdı

Dünyanın en ünlü sosyal medya ağlarından Facebook, ilişkisi olduğu yüzlerce uygulama ile yollarını ayırdı. Facebook ekibi konu ile ilgili bir süredir araştırmalar yapmaktaydı.

Her yaştan kullanıcılar tarafından kullanılan Facebook, özellikle son yıllarda akıllı telefonlar sayesinde çok daha fazla kitleye ulaştı. Her yaş grubundan kullanıcısı bulunan platform, buna rağmen son aylarda önemli bir hata yaptı ve bu hatanın cezasını çekiyor.

Cambridge Analytica skandalı ile anılan Facebook, bu skandal nedeniyle kullanıcıların güvenini ciddi ölçüde sarsmıştı. Olayların akabinde artık pek çok kullanıcı Facebook kullanmayı sonlandırdı. Şirket de kullanıcıların gizliliklerine önem verdiklerini bildiği için yeni hamleler yapmaya başladı.

Üçüncü parti uygulamaların gizlilik ihlalinde bulunup bulunmadığına yönelik araştırmalar başlatan Facebook ekibi, araştırmaları sonucunda yaklaşık 200 uygulamanın Facebook ile ilişiğinin kesildiğini açıkladı. Bu durum yüzlerce uygulamanın daha Facebook aracılığıyla insanların kişisel verilerini çalmış olduğunu gösteriyor.

Facebook ekibi konu ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Ekip geçtiğimiz günlerde platforma yeni uygulama dahil etmeyeceğini açıklamıştı. Eğer ileride tekrar uygulama kabul etmeye başlarsa bu kez ciddi bir süzgeç sistemi kullanmak zorunda.  İlerleyen süreçte konu hakkında neler yaşanacağı merakla bekleniyor.