Facebook Sahte Haber Krizini Sona Erdirebilmek İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirdi

Son günlerde Facebook’un sahte haberlerle baş edemediği iddiasının epey yayılması üzerine Facebook ekibi tarafından yeni bir yöntem geliştiriliyor. Sızdırılan bilgilere göre Facebook, bundan sonra haber kaynakları ile ilgili bir güvenilirlik derecesi belirleyecek. 

Popüler sosyal medya uygulamalarından Facebook’ta son zamanlarda sahte haberler epey dikkat çekmişti. Mesela aslında reklam olan bir şey habermiş gibi servis ediliyordu ve bu kuşkusuz Facebook kullanıcılarını rahatsız ediyordu. İşte alınan yeni bir önlem ile birlikte artık bu sorunlar tarih olacak.

Facebook’a güven göstergesi isminde bir özellik gelecek. Bu özellik paylaşılan içeriklerin yayıncısı hakkında bilgi verecek ve isterseniz onunla ilgili yorumları, güvenilirlik derecesini inceleyebileceksiniz. Böylece zamanla Facebook üzerinde paylaşılan haberlerin güvenilir olup olmadığı net bir biçimde belli olacak. Gerçek haberleri paylaşan sayfalar ile sahte haber paylaşan sayfalar birbirleriyle ayrışmış olacak. Gerçek haber yapanların değeri daha fazla artacak ve haliyle takipçi sayıları da yükselecek.

Bundan sonra Facebook’ta haber paylaşabilmek için özel izin alınması gerekeceği gibi iddialar da var ancak bu iddiaların gerçekleşme ihtimali şu an için çok çok zayıf.

 

 

Cevap bırakın