Facebook’un Mavi Temaya Sahip Olmasının Sebepleri

Dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya adreslerinden Facebook bilindiği üzere mavi bir temaya sahip. Peki bunun altında yatan temel sebep ne? Yeni içeriğimizde detaylarıyla değiniyoruz.


Sahip olduğu öğelerle uzun süredir sosyal medya ağları arasında zirvede olan Facebook, yaş ortalamasının artmasıyla da gündeme gelmekte. Bu durum bir kısır döngü gibi sürüyor çünkü gençler Facebook yerine daha farklı sosyal medya platformlarını tercih etmeye başladı. Facebook bundan çok uzun zaman önce piyasadaydı ve ilk çıktığı zaman yaş ortalaması bir hayli düşüktü çünkü platformu sadece gençler kullanıyordu.


Facebook ilk çıktığı zamanlardan bu yana mavi temaya sahip olup mavi renk ile adeta özdeşleşti. Şimdi ise mevcut tonu gençlerin cazibesini yitirmesine sebep olmaya başladı gibi gözüküyor. Yani temada belirgin bir değişiklik yapılmaması ve rengin soğuk gözükmesi de yaş ortalamasının zaman içerisinde ciddi oranda yükselmesine sebep olmuş olabilir.


Facebook’un mavi rengini almasının altında yatan sebep ise merakla beklenmekte. Kullanıcılar bunun altında psikolojik bir nedenin yattığını düşünsede yani mavinin insan psikolojisi üzerinde bir etkiye neden olduğu için böyle bir rengin tercih edildiği düşünülsede aslında konu çok daha basit. Facebook üzerinde mavi rengin tercih edilmesinin altında yatan temel sebep Zuckerberg’in renk körü olması. Zuckerberg kırmızı – yeşil renk körüdür ve seçebildiği en iyi renk mavidir. İşte Facebook’un mavi temaya sahip olmasının temel nedeni de budur.


İlk olarak bu şekilde mavi renkle piyasaya sürüldü. Zamanla bazı tema değişikliği fikirleri söz konusu olsada renk korundu. Rengin korunmasının altında yatan sebep ise bu kez insanlar üzerindeki olumlu etkisi oldu. İnsanların mavi ve tonları ile rahatlayıp sakinleştiği, mavinin uyumu akıllarına getirdiği düşünülüyor.

Cevap bırakın