Facebook’ta Reklam Sisteminde Kritik Bir Değişiklik Daha Yaşandı

Sıkıntılı günler geçiren Facebook, reklam sistemini değiştirerek kullanıcıları memnun etmeye çalışıyor. Şirketin üzerinde çalıştığı yeni reklam modelleri var.

İntrenet sitelerinde bazen oynanabilir reklamlar görürürüz. Bu reklamlar mini oyun şeklindedir.  Mesela sizden karşınızdaki hedefleri vurmanızı ister. İki üç hedef vurduktan sonra da o reklamı veren internet sitesine yönlendirilirsiniz. Bu durumda karşı taraf amacına ulaşmış olur. İşte bu reklam modelinin bir benzeri şimdi Facebook için ekleniyor.

Yeni reklam konsepti satın almadan önce deneyimlemek üzerine kurulu. Mobil ve çeşitli mini bilgisayar oyunlarının ilk aşamalarını flash reklam olarak yayınlayacak olan Facebook, kullanıcının söz konusu oyunları reklam üzerinden oynamasına izin verecek. Ardından satın alma aşamasına geçebileceksiniz. Yani bir oyunu satın almadan önce onu test etmiş olacaksınız. Bu durum reklam üzerinde çok fazla zaman geçireceğiniz için kuşkusuz reklam gelirleri konusunda Facebook’a önemli bir katkı sağlayacak. Aynı zamanda oyunları geliştiren ufak ekiplere da bir miktar pay bırakılacak.

Ünlü teknoloji platformu son zamanlarda gizlilik ihlalleri nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor. Bu sebeple ortaya atılan yeni hamlelerin gizlilik ihlali oluşturmayacak şekilde yapılmasına özen gösteriliyor. Bu da kullanıcı açısından avantajlı bir durum.