Fallout New Vegas’ı Özel Kılan Nedenler

Fallout serisinin en önemli oyunlarından biri olan Fallout New Vegas, diğer Fallout oyunlarından ayrılan pek çok özelliğe sahip. Peki bu oyunu bu kadar özen kılan nedir? İşte ayrıntılar…

2010 yılında Steam platformunda kendisini gösteren Fallout New Vegas, bu oyundan sonra daha iyi grafiklere sahip pek çok oyun çıkmasına rağmen hala Fallout hayranları tarafından en iyi Fallout oyunu olarak gösteriliyor. Peki bu oyunun bu kadar ayrı tutulmasının altında yatan sebepler nelerdir? İşte bunu uzun uzadıya düşündük ve sizler için bir makale hazırladık.

Yaşayan bir evren

Fallout New Vegas’ın haritası çok fazla büyük değil ancak içerisi pek çok etkinlikle bezenmiş. Oyunda yer alan mekanlar, mağaralar, kasabalar hepsi dolu dolu sunuluyor ve böylece kendinizi yaşayan bir evrenin içerisinde hissediyorsunuz. Kuşkusuz bu tarz oyunlar açısından evrenin dolu olması ve oyuncuyu sıkmaması epey önemli. Fallout New Vegas bunu çok iyi başarıyor.

Kahraman mısın hain mi?

Fallout New Vegas size muhtemelen hiç tatmadığınız kadar fazla rol yapma özgürlüğü sunuyor. Çünkü bu oyunda karakterinizle büyük işler  yapıp bir kahraman da olabilirsiniz, tam aksine hainlik yapıp kendi menfaatleriniz uğruna hareket de edebilirsiniz.  Oyunun kendi içerisinde komplike bir hikayesi var ve yaptığınız her eylem factionlar tarafından değerlendirilebiliyor. Factionların hepsi şaşırtıcı derecede iyi hazırlanmış ve onlarla ilişkilerinizi iyi dengelemeniz gerekebiliyor. Oyunda kahraman olmanın da hiç kolay olmadığını belirtelim. Çünkü siz olsanızda olmasanızda evren devam ediyor ve bir iki görev yapıp herkesin benimsediği bir kişi haline dönüşebilmeniz, lider kabul edilmeniz söz konusu değil.

Hayatta Kalma Modu

Hardcore modu ile Fallout hayatta kalma mekaniklerine de bürünüyor. Böylece oyundaki rakiplerinizin arasına açlık, yorgunluk gibi unsurlar da ekleniyor. Hayatta kalabilmek için sürekli beslenmeli ve kondisyonunuzu korumalısınız. Bu zorluk seviyesi oyuna cuk diye oturuyor ancak yeni oyuncular için hardcore modu tavsiye etmiyoruz.

İşe yarayan yetenek puanları

Oyunlarda bulunan yetenek sistemi bu oyunda da var ancak bu kez daha işe yarayan yetenekler görüyoruz. Yani yetenek sistemi yalnızca kalabalık gözükmesi açısından oluşturulmamış. Bu da oyuna önemli bir artı kazandırıyor.

Alternatif görev sonları ve özgür seçenekler

Bu oyunda sıradan görevlerden ziyade özellikle eski oyuncuların daha keyif alacağı görev metotları da bulunuyor ve görevlerde başarısız olduğunuzda da senaryo sürüyor. Örneğin bazı görevlerde kayıplar verebiliyorsunuz ve başarılı olamadığınızda aleyhinize işleyen şeyler olabiliyor. Bu da oyuna önemli bir gerçekçilik katıyor.

Bol bol DLC

Oyun için hazırlanan  çok fazla DLC var ve bunların bazıları tabiri caizse yeni bir oyun gibi. Hepsi özenilerek ortaya çıkarılmış ve bu yüzden eğer oyunu almayı düşünürseniz Ultimate sürümünü satın almanızı öneririz. Böylece yalnızca oyunun kendisine değil çıkan tüm DLC’lere de sahip olabilirsiniz.