Far Cry 1 Oyunu Detaylı İncelemesi

Far Cry 1 inceleme makalemiz ile sizlerleyiz. Serinin ilk oyunu olan Far Cry 1’i oynadık ve değerlendirmemizi yaptık. İşte incelememiz…

Far Cry 1, ünlü Far Cry serisini başlatan oyundur ve bundan tam 13 yıl önce 2004 yılında piyasaya sürülmüştür. Haliyle o dönemin teknolojik imkanları ile üretilmiştir. Oyunda kurucusu Türk olan Crytek’in imzası vardır. İşte bu sebeple diğer Far Cry oyunlarından ayrılır. Çünkü  Far Cry 2’de ve diğer Far Cry oyunlarında Crytek yoktur.

Zaten ilk oyunda Crytek’in imzasının olduğu rahatlıkla anlaşılmakta çünkü oynanış olarak Crysis 1’e çok ama çok benziyor. Bu sebeple Crysis serisini seven bir oyuncu bu oyunu da çok sevecektir diyebilirim.

Hikaye

Oyunda gazetici bir bayanı kurtarmak temel hedefimiz ve bunun için gizemli adalardaki gizemli laboratuvarlara yolculuk etmemiz gerekiyor. Bu laboratuvarlarda bizleri çok ilginç şeyler bekliyor. Oyunda hem mutantlarla, hem de bu mutantları ortaya çıkaranlarla savaşmaktayız. Mutantların ortaya çıkış sebebi de yapılan bazı deneylerdir.  İşte ana karakterimiz, zıvanadan çıkmış bir ortamda kendisini mutant ve paralı askerlerin savaşının tam ortasında bulacak, bu savaşta ikisini de düşman belleyerek saldıracak ve gazeteci bayanı kurtarmaya çalışacaktır.

Grafik ve Ses Kalitesi

Üretildiği dönem göz önüne alınırsa hem grafiksel hem de ses anlamında kaliteli bir yapım olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette çok fazla hata var ve günümüzün grafikleriyle karşılaştırıldığında çok çok geride fakat bu oyunun 2004’te çıktığı düşünülürse bu çok normal.

Oyunda efektler oldukça başarılı ve atmosfer size güzel bir şekilde yansıtılmış. Ada manzaraları, deniz çok güzel gözüküyor. Su altına dalış yapabilmeniz ve ve su altı görüntüleri de çok güzel.

Oynanış

Hem askerler hem yaratıklar sizi gördükleri an hemen saldırıyorlar. Siz de onları öldürmek durumundasınız.

Zaman zaman önemli buglar bulunan oyunda genel itibariyle oynanış oldukça keyifli. Askeri araçlar kullanabiliyor, yüzebiliyor, bota binebiliyor, çeşitli silahlar kullanabiliyor ve açık dünya haritasında dilediğiniz gibi takılabiliyorsunuz.

Silahlarınızı ustalıkla kullanmanız gerekiyor. Özellikle roket atarlar oyundaki en zorlu rakipler. Onları gördüğünüzde bir noktada sabit kalmamalısınız. Çok seri roket atıyorlar ve can barınızı hemen indiriyorlar.

Oyundaki bazı yaratıklar daha akılsız bazılarıysa silah kullanabilecek kadar zeki.  Bazı yaratıklar doğrudan üzerinize saldırıp sizi dişleriyle parçalamaya çalışırken bazıları silahlarıyla öldürmeye gayret ediyor.

Oyunda sinematik ara sahneler bulunuyor ki bu 2004 yapımı bir oyun için oldukça güzel. Fakat tabii bu ara sahnelerde karakterlerin piksel piksel gözükmeleri ve biraz kısa olması pek tat vermeyebilir.

İsterseniz sessiz isterseniz de aniden saldırılar yapabilirsiniz. Genellikle sessiz olduğunuzda da bir süre sonra farkediyorlar. Fakat görevler bir yerden bir yere ulaşma üzerine kurulu olduğu için sessiz ve hızlı olmak her zaman daha çok işinize yarayacak burası kesin.

Oyundaki vuruş hissiyatı güzel. Yapay zeka bazı sorunlar haricinde gayet iyi.

Sonuç

Retekno editör puanı: 7.0/10

Önemli bir serinin başlangıcı ve gerçekten de eğlendirmeyi başaran bir oyun. Sci-Fi oyunları seviyorsanız, özellikle de sisteminiz giriş segment ise denemenizi tavsiye ediyorum.

Cevap bırakın