FIFA 19 İnceleme! Farklı olan ne var?

FIFA 19 incelememizi sizlerle paylaşıyoruz. Eğer bir FIFA 18’e sahipseniz ve 19 alıp almamakta kararsız kaldıysanız bu makalemiz size pekala yardımcı olabilir.

Ülkemizde en fazla ilgi duyulan video oyunu kategorisi kuşkusuz ki futbol. Oyunlarla fazla arası olmayan biri bile muhakkak Pes veya FIFA deneyimi yaşamıştır. Artık bu iki seri de çok farklı boyutlara ulaştı. FIFA 19 ile beraber FIFA’nın daha da gelişeceğini düşündük ancak aynı tas aynı hamam olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. FIFA 19 kesinlikle baştan yapılmış bir oyun değil ancak ne hikmetse baştan yapılmışcasına epey yüksek rakamlardan satılıyor. Haber ve makale yazarken her zaman objektif olduk ve bu yüzden her ne kadar FIFA’yı epey sevsem ve yıllardır oynasamda bu incelememizde maalesef hiç de iyimser olamayacağız.

FIFA oyunlarını her sezon takip ediyor ve hepsini oynuyorsanız birbirleri arasındaki farkları rahatlıkla çözebilirsiniz. FIFA 07’den beri tüm FIFA oyunlarını deneme şansım oldu ve her zaman oynanış aşamasında gözle görülür farklılıklar hissettim. Ancak FIFA 18 oynayan biri, FIFA 19’u çalıştırdığı zaman gerçekten de verdiği paraya değecek bir farklılık hissetmiyor. İkisi arasındaki oynanış neredeyse aynı. Yalnızca ufak tefek değişiklikler var. Örneğin FIFA 19’da tek paslar biraz daha zor bir hale gelmiş ancak yalnızca pas tuşu ile pas attığınızda sorun yok. Havadan veya sert paslar attığınız zaman isabet ihtimali çok düşük olabiliyor. Yani oyuncuların pas hata yüzdesi arttırılmış durumda. Bu sanırız gerçekçilik katmak için yapılmış ancak pek olmamış. Sonuçta kısa pas gücü 90 ve üzeri olan bir oyuncudan absürt paslar gördüğünüz zaman bu gerçekçilikten epey uzak kalıyor.

Gerçekçilik zayıf

Gerçekçilik demişken uzun uzadıya konuşulacak pek çok şey var ve bu yüzden ayrı bir parantez açılması gereken bir konu. Çünkü FIFA serisi gerçekçilik yönünde aslında ileriye değil geriye gidiyor. Çünkü grafik kalitesinin son yıllarda hemen hemen aynı kaldığını görüyoruz ve oyun temposunun absürt derecede fazla olduğunu hissediyoruz. Oyun temposunu yavaş olarak ayarlasanız bile top sürekli bir o kalede bir bu kalede. Siz topla oynayan bir taktik yapıyorsanız da bu kez gerçekçilik yine ölüyor çünkü siz her ne kadar topu tutsanızda top rakibe geçtiği anda doğrudan kalenize gelmek için hızlı paslar atıyorlar ve saniyeler içerisinde pek çok pozisyon olabiliyor. Bunun belki takımın taktiği ile alakalı olduğunu düşünebilirsiniz ancak en az 10 takımda test ettim ve karşısında efsanevi seviyede dahi hangi takım olursa olsun doğru dürüst pas çevirmeden direkt olarak ceza sahanıza girmeye çalışıyorlar veya giremiyorlarsa bile kanada pas atıp hemen orta açıyorlar. En kötü ihtimalle ceza sahası dışından şut atıyorlar. Yani oyundaki yapay zeka siz nasıl bir taktik yaparsanız yapın hemen kaleye ilerleme üzerine kurulu ve bu da gerçekçiliği düşürüyor. Bunu zaten topla oynama oranlarından, toplam pas sayılarından rahatlıkla görebiliyorsunuz. Yenilen ve atılan epey absürt goller olabiliyor ve oynanış esnasında özellikle altıpas bölgesinde pek çok bug gözümüze ilişiyor. Elbette bunlar da gerçekçiliği öldüren unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Belki bazı oyuncular ceza sahanıza maç boyunca durmaksızın akın akın gelinmesinden hoşnutlardır. Yani topun sürekli kale değiştirmesi, aşırı yüksek bir tempo olması hoşlarına gidiyordur. Ancak gerçekçiliği özümseyen, orta saha mücadelelerinin ve oyun kurmanın ön planda olduğu bir yapay zekayı isteyen oyuncular için son derece tezat bir durum.

Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi

Bu sezon FIFA serisinin en önemli artısı ve bizce EA Games’i iyice tekelleştiren şey UEFA lisansları oldu. Artık Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi FIFA 19’da karşımıza çıktı ve EA Games’in oyun üzerinde çok fazla uğraşmamasını da buna bağlıyoruz. Tekelleşme her zaman kötüdür çünkü tekel firmaya işleri baştan savma yapma ve fiyatları kafasına göre arttırma fırsatı verir. FIFA’nın karşısına güçlü bir rakip çıkmadığı sürece her yıl böyle DLC gibi içerikleri yeni oyun diye yutturacaklar maalesef. İşin tuhafı da popüler olan pek çok inceleme platformu da (Nedendir bilinmez!) bu oyun görünümlü modlara fahiş ücretler verilmesini destekleyecek ve yüksek puanlar vermeye devam edecektir.