Mafia 2 İncelemesi

Mafia 2 isimli popüler açık dünya oyununun incelemesini yaptık ve izlenimlerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

GİRİŞ

Mafia 2, açık dünya sınıfı bir oyun ve 20.yüzyılda Amerika’da geçiyor. Oyunda Amerika’ya göç eden bir İtalyan delikanlıyı, Vito’yu temsil ediyoruz. Oyunun giriş bölümü gerçekten de beni etkiledi. Başlangıç kısmında yağmur yağan bir Amerika caddesindeki evin içerisine, Vito’nun anılarına konuk oluyoruz. Vito, odasında oturmuş sigarasını yakarak fotoğraf albümüne göz gezdiriyor ve başından geçenleri anlatmaya başlıyor. Kendisinden kısaca bahseden Vito, askerlik yapmak için ana vatanına dönüşünü anlatırken birden Vito’nun o anları karşımıza çıkıyor ve Vito’nun askerlik zamanına dönerek çarpışmaya başlıyoruz.

HİKAYE

Mafia serisi hikaye olarak gerçekten de oldukça başarılı bir seri ve bunu her seferinde ortaya koyuyor. Mafia 2 oyunun da en güçlü yanı hikayesi diyebiliriz. Oyun güzel bir hikaye döngüsü içerisinde işliyor. Özellikle mafya filmlerinden ve biraz da GTA oyunlarından hoşlanıyorsanız Mafia 2 çok hoşunuza gidecek.

GRAFİK VE SES KALİTESİ

Oyunun grafikleri üretildiği dönem baz alındığında kesinlikle çok güzel. Mafia 2 zaten GTA 4 grafikleri ile pek çok platform tarafından karşılaştırılmış ve genelde Mafia 2 grafikleri daha iyi bulunmuştur. Elbette bunu GTA oyununu karalamak için söylemiyoruz ancak Mafia 2 grafik anlamında gerçekten de daha iddialı bir oyun. Karakterlerin görünüşü, özellikle karla kaplı şehrin harika görüntüsü sizi alıp götürüyor. Karlı şehirde eski model araçlarınız ile güzel bir nostalji yaşıyorsunuz. Aynı şekilde oyunun ses kalitesi de oldukça iyi.

OYNANIŞ

Oyunda dövüşebiliyor, araba sürebiliyor, bir şeyler yiyip içebiliyor, çatışmalar yapabiliyorsunuz. Büyük bir şehirde isterseniz araba sürebilir, isterseniz birilerine dalaşabilir, araba çalıp parçalarını satarak para kazanabilir, mağazaları soyabilirsiniz. Yani oyun size özgür bir dünya sunuyor ve bunu pek bir bug yaşatmadan sunmayı başarıyor. Oyunun 1940’lı yıllarda geçiyor olması da ayrı bir hava katıyor çünkü örneğin o yıllarda üretilen bir arabaya binmek ve onu  o dönemin radyoları eşliğinde sürmek veya bir mağazaya gidip o zamanların kıyafetlerini giyinmek çok güzel bir deneyim.  Yani oyun kaliteli grafikleri kaliteli bir oynanış ile buluşturmuş.

DAHA FAZLASI DA YAPILABİLİRDİ

Bu kadar fazla övgüden sonra oyun ile ilgili nacizane bir eleştirim var; Hem grafiksel hem de oynanış anlamında bu kadar güzel bir oyunu daha fazla geliştirebilirlerdi. Örneğin hikaye daha uzun olmalıydı çünkü oyun biraz çabuk bitiyor. Ve bu tarz özgür oyunlarda yani görev harici koca bir şehrin bizi beklediği oyunlarda yan görevler de olmalı diye düşünüyorum. Oyunda koca şehirde yapabileceğiniz yan görevler; Mağazaları soymak ve arabaları çalmakla sınırlı. Bu iki aktivitenin yanına daha fazla aktivite eklenebilirdi. Yani 2K Games elindeki harika malzemeleri tam olarak kullanmamış.

GENEL DEĞERLENDİRME

Genel itibariyle oyundan çok memnun kaldığımızı ve bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız muhakkak denemeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Oyuna Verdiğimiz Puan : 9.4 / 10

Cevap bırakın