Oyunlarda Experience Tanımı ve Fonksiyonları

Experience kısaca EXP olarak da lanse edilir. Peki oyun dünyasında ne anlama gelmekte ve hangi işlevlere yaramaktadır? Hazırladığımız yeni rehber makalemizde detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Experience kelimesi İngilizce bir kelimedir ve Türkçe karşılığı deneyim anlamına gelmekte olup oyun dünyasında da yine aynı anlamda kullanılır. Hatta bu terim, oyun dünyasında öyle bir kullanılmaktadır ki oyuncuların bir oyunu oynarken en dikkat ettiği unsurlardan biri olmuştur. Özellikle online oyunlarda experience çok önemlidir.

Oyunlarda Experience genellikle deneyim puanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Mesela bir görevi yerine getirdiğinizde size belli bir EXP verilir ve bu seviye atlamanıza yardımcı olur. Oyuncular seviyeye daha çok level demektedir. Level atlamanın yolu da EXP kasmaktan geçer.

EXP kasabilmenin farklı farklı şekilleri vardır. Mesela kimi zaman bir savunma, belli bir silahı kullanma veya bir canavarı farklı yöntemlerle öldürme gibi farklı deneyim elde edilebilen eylemler oyuna yerleştirilir. Deneyim puanları bazen genel seviyeye etki ederken bazen de özel deneyim puanlarının özel seviyeleri yükseltmesi söz konusudur. Bunu biraz açıklayacak olursak şunları söyleyebiliriz:  Örneğin bir oyunda ok atışları ile yaptığınız her isabet ok atış gücü seviyenize deneyim puanı kazandırıp yalnızca o seviyeyi yükseltebilir veya ok atışlarındaki isabetler genel seviyeyi arttırabilir.  Bu oyundan oyuna değişmektedir.

Oyuncular  deneyim kasabilmek için genellikle spawn olmaktan çok yararlanır. Mesela bir NPC keserler ve belli puan kazanırlar ardından bir süre sonra NPC tekrar aynı bölgede canlanır ve yine kesip yine puan kasarlar. Mesela buna The Witcher 3 oyunundan bir örnek verebilirim: Oyunun belli noktalarında bazı özel yaratıklar vardır ve bu yaratıkları öldürüp meditasyon yaparsanız aynı bölgede yeni yaratıkların çıktığını görürsünüz. Böylece yaratıkları tekrar öldürüp tekrar EXP kasarsınız.

Cevap bırakın