Ford Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Popüler otomobil şirketlerinden Ford, dünyanın en önde gelen otomotiv üreticilerinden biri olarak kabul edilmekte olup, bu yazımızda Ford’a ilişkin bilinmesi gereken temel bilgilere değineceğiz.

Dünya çapında büyük bir Pazar payı bulunan Ford markası, çok uluslu bir Amerikan şirketi olup, en büyük otomotiv üreticilerinden biri olarak kabul edilmektedir. İç pazarı olan Amerika’da zaten oldukça yaygın olan Ford, aynı zamanda dünyanın hemen hemen tüm ülkelerine otomobil ihracatı gerçekleştirmektedir.

Amerika’nın gözbebeği konumunda

Amerikan otomotiv sanayisinin lokomotifi konumundaki Ford, Henry Ford’un önderliğinde dünyanın en büyük ticari markalarından biri olmayı başarmıştır. Amerika’nın Michigan eyaletinde merkezi bulunan Ford, Detroit’in Dearborn kentini üssü olarak belirlemiş ve bu kapsamda devasa bir ekonomiye ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

16 Haziran 1903’te kuruldu

Ford’un kuruluşu resim olarak 16 Haziran 1903 tarihidir. Bu tarihle birlikte Amerika’ınn en önde gelen şirketlerinden biri olmuştur. Dünyada ünlü Lincoln markasının da sahibi olan Ford, günümüzde hem binek hem yarış otomobili üretiminin yanında aynı zamanda ticari araç sınıfında da azımsanamayacak kadar fazla model çıkarmaktadır. Ülkemizde de oldukça popüler bir otomobil markası olan Ford’un ülkemizde fabrikası da bulunmaktadır.  Ford markasına ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın